Pergola, veranda nebo altán? Víte, jaké jsou vlastně mezi nimi rozdíly?

Zahradní altán pozvedne celou zahradu
 

Posezení na zahradě je tím nejhezčím, často nás zde ale mohou trápit rozmary počasí, ať už horko, nebo déšť. Proto se vyplatí vybudovat si na zahradě přístřešek, kam je možné se v takovém případě uchýlit.

Veranda – efektní přílepek na domě

Veranda se nachází vždy u domu. Jde o přístavbu, která může být celá prosklená, nebo zhotovená pouze z trámů. Stejně jako altány a pergoly není veranda vytápěná a slouží k odpočinku, může přecházet třeba do terasy. Nachází se často u rekreačních stavení, tedy u chat a chalup, či venkovských domků.

 

Altán neboli besídka

Altán, kterému se také říká besídka, je samostatně stojící stavba, jednoduššího rázu, která má na první pohled zpříjemňovat okolí. Altány mohou mít mnoho zdobných prvků, většinou stojí pouze na několika opěrných trámech a nemají stěny, či jsou třeba z některé strany odkryté zcela. Altány jsou velmi často stavěny ze dřeva, ale zejména na zámcích, nebo v lázních najdeme také zděné altány.

 

Pergola – báze pro vinnou révu

Stejně jako předchozí stavby, ani pergola se nestaví s příliš vysokým stropem. Máme se v ní totiž cítit příjemně a útulně. Navíc může právě pergola sloužit jako báze pro popínavé rostliny. Zejména vinná réva se bude na pergole krásně vyjímat, a pokud se nám podaří, aby plodila, hned máme o skvělé občerstvení postaráno. Pergola musí mít zpevněnou podlahu, všechny její součásti musí být použity v kvalitě pro venkovní použití. Pergolu je třeba pevně ukotvit k zemi pomocí zatloukacích kovových patek.

 

Pevná, ale lehká

Pokud chceme, aby pergolu zdobily popínavé rostliny, je třeba dostatečně zpevnit její konstrukci. Střechu pergoly volíme pevnou, aby odolala dešti, či kroupám, ale lehkou. Pergoly mohou mít také do trámů, které drží konstrukci pergoly, zabudované elektrické vedení a zásuvky. Volíme sem lehký zahradní nábytek, či třeba zahradní ratanovou sedačku a využíváme toho, že je do pergoly přístup z mnoha stran, takže se snažíme prostor příliš nezaplnit. Pokud je pergola dostatečně prostorná, můžeme do ní umístit také gril, nebo krb s odvodem kouře.

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru