Solární plachta na bazén udrží vodu čistou a ještě ji ohřeje

Bazén, ve kterém plavou listy, mouchy a jiné nečistoty, jistě neláká příliš ke koupání. Pokud jej však zakryjeme plachtou, voda zůstane čistá. A navíc se nebude odpařovat a ještě se třeba ohřeje!

12.08.2015 - 09:13  
Solární plachta ohřeje vodu denně až o 4 stupně

S běžnou plachtou se voda neodpařuje

Bazén můžete zakrýt běžnou plachtou na bazén, kterou potáhnete povrch bazénu, plachtu upevníte, aby ji nesfoukl vítr a do bazénu tak nebude padat špína, nebudou se zde tvořit řasy a nebude se zbytečně odpařovat voda z bazénu. Plachta může být opatřena oky, takže se krásně díky lankům vypne kolem bazénu, bude dobře držet a nepropustí žádné nečistoty. Plachty jsou vyrobené z pevné tkaniny, takže jsou odolné proti protržení. Takto zakrytý bazén je mnohem snažší na údržbu.

 

Solární plachty vodu ohřejí

Vybírat si ale můžete také z tzv. solárních plachet, díky kterým vodu v bazénu můžete dokonce i ohřát, což je zejména na začátku koupací sezóny velmi žádoucí. Asi byste čekali, že taková plachta bude nutně černé barvy, neboť právě černá přitahuje nejvíce sluneční paprsky. Leč je tomu přesně naopak. Černá sice slunce přitahuje, avšak teplo od sebe posléze odráží, takže na vodu by nemělo použití černé fólie žádný vliv. Solární plachta je vyrobena z bublinkové průhledné fólie.

 

Miniaturní čočky vodu zahřejí

Právě vypouklé bublinky fungují jako malé čočky, díky kterým se voda ohřívá. Pokud se tedy chcete koupat a plachtu z bazénu odejmete, je třeba ji srolovat, aby třeba nepopálila trávník. Plachta dokáže ohřát vodu v bazénu až o čtyři stupně za den a takto ji můžete udržovat v příjemné teplotě po celé léto, pokud je chladnější, nebo si prodloužit koupací sezónu na delší dobu. Stačí pouze, aby svítilo slunce. Solární plachty se vyrábějí v několika standardizovaných velikostech, nebo si ji lze nechat ustřihnout na speciální velikost. Podle toho, jak je plachta tlustá, je přitom stanovena její životnost. Silnější plachty vydrží dva až tři roky.

 

 

 

Klíčová slova: