Pavouky z domu vypudíte poměrně těžko…

Pavouci prý nemají rádi špinavé zdi
 


Bojíte se úzkostlivě pavouků, anebo si je chováte jako domácí mazlíčky? Ať tak či tak, nevzhledné pavučiny vám určitě doma radost neučiní. Jak se s pavouky v domácnosti vypořádat?
 

 

Nebojte se jich!

Dobrou zprávou je, že pavouci, kteří se v Česku vyskytují, nejsou nebezpeční, a i když někteří umí kousnout, nebo spíše bodnout, nejsou jedovatí. Právě nyní se můžeme ovšem s pavouky setkávat stále častěji. Díky mimořádně teplému létu pavouci pěkně vyrostli a chladnější počasí, které se na nás nyní chystá, je bude stále častěji lákat, aby zalezli do našich příbytků.

 

Pavouci mají rádi čisto

Ačkoliv si spojujeme pavučiny hlavně se špínou, není tomu tak. Pavouci totiž nemají rádi prach a nejraději se vám usídlí třeba na čerstvě nabílené stěně. Pochopitelně ale, že je jejich hlavní produkt, kterými jsou mimořádně pevné pavučiny, vypadají velmi nehezky a jsou pro nás synonymem nepořádku, který doma nechceme. Zajímavé je, že vlákno, které pavouci tkají a které vypouštějí ze svých snovacích žláz, nemělo původně sloužit k lovu, ale k obalování kokonů.

 

Nenechte je do domu vlézt

Jak se pavouků zbavit? Předně je třeba jim uzavřít cesty, kterými se do domácnosti dostávají. Pochopitelně těžko se doma ubedníte a nebudete otevírat okna a dveře, ale pavouci mají velmi rádi nejrůznější díry, které se snažte vyhledat a ucpat. Na místa, kterými by mohli vcházet, potřete citrónovou šťávou, kterou prý pavouci nemají rádi, stejně jako například tea tree oil. Nejlépe ovšem zabere mechanické vypuzování.

 

Pavouci pomáhají

Pavouci jsou užiteční, neboť lapají hmyz, a tak bychom je neměli zabíjet. Pokud se jich štítíte dotknout, pak na pavouka položte sklenici a pod tu prostrčte pevnější čtvrtku. Připravte se na to, že boj proti pavoukům je nikdy nekončící a leckdy marný. Proto vymetejte kouty každý den. Podívejte se v okolí domu, zda se zde nenachází hnízdo pavouků. Na pavouky by měl fungovat odpuzovač pavouků, který pracuje na určité frekvenci a imituje zvuky pavoučích nepřátel. Z okolí domu a oken odstraňte bujnou vegetaci, která pavouky přitahuje. Odstraňte také zdroje světla, které pro změnu přitahují potravu pavouků, tedy různý hmyz.