Jak dopřát péči vaší venkovní dlažbě

I venkovní dlažbu je třeba čistit, ideálně wapkou
 

I venkovní dlažbě byste měli  dopřát dostatečnou péči. Je třeba ji čistit, zbavovat plevele a špatného zabarvení. Dlažbě tak napomůžete, aby vám déle sloužila. 

Ačkoliv má venkovní dlažba speciální zvýšenou odolnost, přesto je třeba o ni pečovat, aby sloužila co nejdéle a také co nejlépe vypadala. Kámen, dlaždice, ale i beton rozhodně lépe vypadají, pokud jsou zbavené nečistot a ošklivého povlaku. 

 

Wapku nic nenahradí

Pokud jste pro povrchovou venkovní úpravu zvolili betonovou dlažbu, vaší hlavní starostí bude, aby nepřijímala příliš mnoho vlhkosti. Pokud by se do dlažby vsákla voda, mohla by zde zamrznout a následně způsobit nehezké spáry. Voda dokáže do betonu vsákávat poměrně dost hluboko a takto způsobovat růst mechů a lišejníků. Tou nejúčinnější a na manipulaci také nejsnadnější formou čištění je rozhodně použití vysokotlakého čističe, neboli wapky. O pořízení tohoto čističe jsme psali v tomto článku. Pokud wapku nevlastníte a nechcete si ji pořizovat, určitě se vyplatí si ji například jednou za půl roku vypůjčit, například právě nyní na podzim a na ošetření venkovní dlažby využít. 

 

Bojujte proti mechu a plevelu

Pokud zjistíte, že dlažbou proniká plevel, nebo že se zde daří mechu a lišejníku, nezbyde vám, než jej mechanicky odstranit. Poté použijte prostředek proti růstu plevele, který aplikujte na místa, kde se mu dařilo dříve. 

 

Braňte se vodě

Právě na podzim je ten pravý čas, kdy byste měli aplikovat na dlažbu preventivně prostředek,  který zabrání vsakování vody. Impregnační nátěr také ochrání dlažbu před vznikem nehezkých skvrn.