Brusinky jsou příbuzné borůvek, které můžete pěstovat i na zahradě

Brusinky se nehodí jen ke svíčkové, jsou neobyčejně zdravé
 

Brusinky koupíte čerstvé jen málokdy a je to škoda. Doma si je ale můžete vypěstovat třeba v květináči, nebo vedle záhonku. Jsou nenáročné a jde o perfektní lék proti zánětu močových cest.

Má ráda vlhko

Keříčky brusinek si můžete pořídit v zahradnictví, stát vás bude zhruba 50 korun jeden keřík. Brusinky běžně rostou na kyselých půdách, mírně zastíněných. U nás se pěstuje na vlhkých rašelinných místech,v mírném polostínu. Rostlina tvoří keřík se štíhlými výhonky. Brusinka se musí pěstovat zásadně na kyselých půdách.

 

Pěstujte je v rašelině

Nejvhodnější je vybrat pro každou sazenici jamku 30x30x30 cm a naplnit ji rašelinou. Dobře se jí bude růst v mírném polostínu, vyžaduje ale dostatek vlhka, nesnáší sluneční úpal a sucho. Keříčky je možné sázet v průběhu celého roku, brusinka je mrazuvzdorná. Lze ji umístit také do květináče. Brusinky dozrávají ve dvou etapách, nejsladší plody se urodí v srpnu a září. Přes zimu obalte kořínky brusinek chvojím, jinak by měly vydržet. 

 

Perfektní na bolestivé záněty močových cest

Brusinky jsou "superpotravinou", obsahují vitamíny A, E, C a další důležité prvky, jako je vápník, železo, draslík a hořčík. Známé jsou jejich močopodné a desinsekční účinky, takže se využívají při léčbě zánětů močových cest. Brusinky mají nahořklou chuť, dělá se z nich obyčejně marmeláda, oblíbený je také brusinkový džus. 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru