Vznikají první semínkovny. Čtěte, pokud se chcete zapojit...

Granotéky funguje podobně jako knihovna...
 

V České republice v současné době vzniká sedm semínkoven, neboli granoték, dvě z nich najdete v Praze. Semínka si zde můžete vypůjčit, použít a posléze vrátit. 

Jako třetí dítě

O projektu Semínkoven jsme se pobavili s Klárou Hrdou, která  je rozjížděla a tvrdí: "Pro mě je semínkovna jako mé "třetí dítě", které jsem si přivezla z Francie," a pokračuje: "Loňský rok jsem trávila na severu Francie, kde jsem se k semínkovnám dostala náhodou, když jsme s manželem začali navštěvovat různé ekologicky zaměřené akce. Zprvu šlo o návštěvy komunitních zahrad a příkladů městského zahradničení. Tam jsem narazila na pozvánku na otevření nové semínkovny v Lille, kterého jsem se zúčastnila." řekla serveru Ctidoma.cz. 

Otvírá se již osmá semínkovna

Grenotéka alias semínkovna

Projekt Kláru Hrdou zaujal a záhy se setkal s pozitivním ohlasem i doma: "Zkusmo jsem sdílela fotografii jedné ze semínkoven na svém Facebookovém profilu Rostliny sro a ptala se na názor, zda něco podobného vůbec v ČR může fungovat. A ohlas byl takový, že jsem se rozhodla semínkovnám založit vlastní web a postupně je představit českým zahradníkům. Oslovila jsem autora originální francouzské iniciativy nazvané "Les grainotheques" z asociace Graines de trock, pana Witteverta a ten nadšeně souhlasil s použitím jeho verze "seed bank" (on se inspiroval americkou verzí projektu) a i nyní českou iniciativu semínkoven podporuje. Původní české označení grenotéka jsem nahradila slovem semínkovna (odvozeno od "semenná knihovna")," uvedla Klára Hrdá. 

 

Semínkovnu můžete ve svém městě založit i vy

Semínkovny jsou otevřeny pro každého: "Kdokoliv si může vybrat osivo, které se mu líbí, vysadit jej a část úrody ponechat na sklizeň semen. Ty následně dát do sáčků, popsat (název odrůdy a rok sklizně, případně další informace, dle uvážení) a donést zpět do semínkovny. Kdokoliv může semínkovnu založit ve svém městě, ať již v knihovně či jinde. Jedinou podmínkou je dodržení základních pravidel a myšlenek projektu," řekla našemu serveru Klára Hrdá.

V dalším článku Vás budeme informovat o tom, kde můžete semínkovny navštívit a také, jak přesně vlastně semínkovna funguje. 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru