Pálení listí má svá pravidla, řekneme vám je

Listí může pálit pouze osoba starší 18 let
 

Zanedlouho je tady podzim a s ním také spadané listí. Mnozí z nás listí  stále pálí, ačkoliv jeho kompostování nebo umístění do bioodpadu je určitě vhodnější. Nicméně pálení má svá jasnáá pravidla, znáte je? 

Spalovat smíte jen suché  

Padající listí dělá na zahradě značný nepořádek, proto je třeba ho pravidelně shrabovat a vršit do kupiček. Ty pravidelně protřásejte, aby mohl jít k listí  vzduch a aby tak proschlo, neboť spalovat lze jen a pouze listí a větve, které jsou suché. Asi tušíte, proč. Mokré listí způsobí velmi nepříjemné čoudění, ze kterého nebudou mít  radost zejména vaši sousedé.

 

Abyste sousedy nevykouřili

I tak se můžete dočkat toho, že vaše sousedy bude dým ze spalovaného listí obtěžovat a že na vás třeba zavolají hlídku městské policie. Jako soukromé osoby povinnost hlásit spalování listí nemáte, ale pokud vytočíte číslo 150 a udáte, kdy a kde budete listí pálit spolu s kontaktem na vás, předejdete právě mnohým nedorozumněním. 

 

Od ohně neodcházejte

Listí byste neměli spalovat jen tak kdekoliv. Nejlépeje ho přesunout do ohniště, které je vymezené kameny, či někam, kde je třeba podklad z betonu. V žádném případu nesmíte vypalovat třeba celou louku! O ohně musí být přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let, která od ohněě nebude po celou dobu spalování odcházet. Oheň je třeba kontrolovat až do poslední jiskřičky. Ještě před rozděláním ohně kupku listí prozkoumejte, zda zde třeba není schovaný ježek, nebo jiný živočich. 

 

Pamatujte, že zásadně ekologičtější způsob, jak se zbavit listí, je jej kompostovat, o čemž jsme psali v tomto článku, o tom, jak se zbavit bioodpadu, jsme vás informovali v tomto článku.

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru