I kanalizace může potrápit hlukem. Jak se ho zbavit?

Hluk z kanalizace vás může doma pěkně obtěžovat
 

Zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik hluku nás i doma obklopuje? A to nejenom pokud bydlíte vedle vlaku, dálnice, či hospody. Nepříjemný může být také hluk z kanalizačních trubek, který však lze díky chytrým řešením výrazně omezit.

Hluk z vnitřní kanalizace

Podle místa vzniku a podle způsobu přenosu okolím můžeme najít dva základní typy šíření hluku. Hluk se může šířit jedna vzduchem, nebo také hmotou. Vnitřní kanalizace v domě vydává oba tyto hluky. Voda, která se valí potrubím vydává hluk z narážení na trubky, a to zejména v kolenech, odbočkách nebo při průtoku do sběrného svislého potrubí. vzduchem se zase šíří hluk průtoku vody trubkami.

 

Jak se hluku z kanalizace zbavit?

Hluk je vždy pociťován jako nepřájemný sám o sobě a to, že se kousek od vás valí splašky také nepřidá k pocitu z útulného domova. To, jak vyřešit odhlučnění vnitřní kanalizace závisí na mnoha faktorech. Důležitý je materiál potrubí, koncepce a provedení kotevního systému potrubí, nebo daný způsob provedení instalace kanalizace a různé objemové průtoky odpadní vody. Dříve se potrubí vyrábělo hlavně z litiny, nebo kameniny, ale tyto materiály jsou již překonány a přistupuje se k plastům.

Nastupují moderní materiály na bázi různých molekulárních modifikací polypropylenu, obecně označované jako systémy odhlučněné vnitřní gravitační kanalizace. Takto vyrobené trubky se používají běžně třeba v nemocnicích, anebo právě v domech, kde nelze potrubí kanalizace vést jinudy než obytnou zónou. Nové trubky jsou odolné jak proti teplotě vody, tak proti jejímu chemickému složení. Pokud tedy přemýšlíte o stavbě, či renovaci domu, vezměte do úvahy i vnitřní kanalizaci. Věřte, že ticho za to stojí.

 

Věděli jste, že dešťovou vodu nemůžete vypouštět do běžné kanalizace? 

 

V Úvalech si na takové hříšníky posvítili a provedli zde kouřovou zkoušku...

 

Připojení na kanalizaci je jinde povinné, u nás jsme stále pozadu...

 

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru