Dobrá zpráva pro milovníky červeného vína. Zbavuje stresu a úzkosti

Nemůžete se dočkat, až se po práci natáhnete doma a vychutnáte si dvojku červeného vína? Skvělé, teď si ho můžete dopřát i bez výčitek. Vědci totiž konečně potvrdili, že víno pomáhá naší psychice.

08.08.2019 - 12:00  
Červené víno je prý dobré na srdce, ale i na psychiku
Zobrazit fotogalerii (3)

O pozitivním vlivu červeného vína na zdraví se mluví už desítky let. Teprve teď ale přišli vědci z americké University at Buffalo na to, že chemická sloučenina ve slupce a semenech hroznů, ze kterých se vyrábí červené víno, blokuje enzym v mozku spojený se stresem, depresí a úzkostmi. Odhaduje se, že duševní poruchou trpí každý pátý Čech.  

Pomáhá srdci, ale i nervům

O sloučenině s krkolomným názvem resveratrol je již známo, že má zdravotní přínosy jako například snížení rizika vzniku srdečních chorob. Vědci ovšem nyní přišli na to, že ovlivňuje i naše neurologické procesy.

Sloučenina pomáhá regulovat enzym nazývaný PDE4, který je uvolňován stresovým hormonem, kortikosteronem. Ten reguluje reakci těla na stres. Příliš mnoho stresu však může vést k nadměrnému množství kortikosteronu cirkulujícího v mozku a nakonec k rozvoji deprese nebo jiných duševních poruch.

„Resveratrol může být účinnou alternativou k lékům pro léčbu pacientů trpících depresemi a úzkostnými poruchami,“ říká Ying Xu, spoluautor výzkumu a vědecký docent na univerzitě v Buffalu.

Opravdu víno prodlužuje život?

Červené víno obsahuje celou řadu látek, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Ty se do něj dostávají z hroznů vinné révy během macerace a fermentace. A kde se berou v hroznech? Ty je v sobě vytvářejí jako sobě vlastní antioxidanty, které je chrání před volnými radikály, tedy například před intenzivními slunečními paprsky.

Podle dostupných studií je červené víno prospěšné pro mozek i cévy, má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Někteří odborníci tvrdí, že zesiluje střevní bariéru a má probiotický efekt. Všechny tyto pozitivní vlastnosti podporují teorie, podle kterých červené víno prodlužuje život.