Sexuální život seniorů? U nás stále tabu, které se snažíme přehlížet

Život starších lidí je od roku aktivnější
Zobrazit fotogalerii (3)
25.08.2017 - 06:30   |  

Dokážete si představit, že spolu mají vaši prarodiče sex? Asi ano, ale většina z nás se do podobných dobrodružství zřejmě nepouští. Tím spíš, pokud máte bujnější fantazii. Intimní život seniorů však roste, jejich potřeby jsou doslova rok od roku vyšší. Čím to je a je to pro nás stále tabu?

Vzhledem k postupnému stárnutí populace se dle odborníků vztahy seniorů stávají stále aktuálnějším tématem. Zájem o seznamování seniorů má v posledních letech stoupající tendenci. Je to však dáno i tím, že starší lidé dokáží žít aktivně, jejich životní elán se tak projevuje i v rovině sexuální touhy.

Jaký bude vývoj?

"Předpokládáme, že se tento jev bude dle zkušeností v zahraničí ještě více umocňovat. Je to kromě jiného dáno i rostoucí počítačovou gramotností seniorů a stárnutím generace, pro kterou je online komunikace přirozeností," říká Radek Novák z online seznamky ELITE Date.

V českém prostředí je však milostný život seniorů stále tabuizovaný. "Veřejnost, ale i odborníci, kteří se péči o seniory věnují, mají často pocit, že láska, popřípadě navazování nových vztahů se této skupiny lidí již netýká. Dnešní senioři jsou však mnohem aktivnější a v lepší fyzické kondici. I po ztrátě partnera se tak nadějí na další vztah nevzdávají," dodává Tomáš Musil ze společnosti Senior Safe, která lidem nad 50 let nabízí bohaté asistenční služby.

Muži hledají výrazně mladší ženy

Zvýšený zájem seniorů o seznamování potvrzují i statistiky. Podle údajů zmíněné seznamovací agentury jsou v navazování vztahů nejaktivnější lidé do šedesáti let, jež tvoří zhruba dvě třetiny seniorů, kteří služeb online seznamování využili. Roste však také počet starších uživatelů. Seznamka registruje více než čtvrtinu uchazečů ve věku 60 až 72 let.

Najdou se ale i starší uživatelé. Po vztahu pak ve většině případů touží ženy. A zatímco ženy hledají spíše vrstevníky nebo starší muže, muži se nebrání ani výrazně mladším partnerkám. Průměrný pětašedesátník tak prý preferuje partnerku ve věku 49 až 61 let. Dnešní senioři však nejeví zvýšený zájem pouze o seznamování. Ani sexuální život není dle odborníků lidem důchodového věku cizí.

Výjimečné není ani to, že si intimní život zpestřují různými pomůckami. "Z celkového množství nakupujících přijde do naší prodejny zhruba třicet procent lidí nad šedesát let. Většinu z nich, asi šedesát procent, tvoří muži, třicet procent ženy a zbytek páry,“ upřesňuje Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon. Asi pět procent osob starších 65 let pak podle něj vybírá pomůcky na internetu.

Problémy se dají řešit

Problémy s erekcí (erektilní dysfunkce) se mnohdy dají dobře řešit, jen člověk neví, jak na to. Důležité je překonat stud a navštívit lékaře. Někdy je třeba speciální léčby, jindy pomůže i změna životního stylu.

Komunikace týkající se sexuální problematiky by v případě seniorů měla být co nejcitlivější. "Starší lidé se o tématech sexu stydí mluvit. Navíc jsou často méně informovaní a potřebují poradit, jak se jednotlivé pomůcky používají. Častěji také řeší různé zdravotní komplikace," dodal Durčák. Mezi nejčastější problémy seniorů řadí odborníci problémy s erekcí, ženy zase řeší nejrůznější gynekologické problémy. S tím souvisí také výběr konkrétních erotických pomůcek.

Senioři mají dle údajů sexshopu největší zájem o podtlakové pumpy, připínací duté penisy, tabletky na erekci nebo stahující kroužky. Kromě toho starší muži velice často nakupují též porno DVD. U žen jsou populární zejména vibrátory, venušiny kuličky nebo vaginální činky. Obecně pak senioři, vzhledem ke své finanční situaci, volí zejména levnější až středně drahé erotické pomůcky.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru