Štvou vás doplatky za elektřinu? Nemusíte svítit svíčkami, přesto můžete ušetřit

Chcete ještě ušetřit nějaké peníze za elektrickou energii? Tak se podívejte, jak na to
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Ve schránkách se v těchto dnech objevuje vyúčování za spotřebu elektřiny. Také jste nechápavě kroutili hlavou, že zase platíte více? Někdy je ale docela snadné uspořit stovky i tisíce korun ročně, pokud budete dodržovat několik zásad. Nemusíte zrovna svítit svíčkami jako naši předkové, ale přesto ušetříte. Poradíme vám.

Kvůli úspoře energie se vyplatí pořídit si modernější elektrospotřebiče. To ale asi není ten úplně první krok, když máte doplatit pár stovek, možná i tisícovek za energii a najednou vás čeká investice třeba za deset tisíc. Jasně, tak začněte opravdu úplně jednoduše.

Začněte hlídat světla

Prvním krokem je určitě se porozhlédnout po domě, zda nesvítíte někde zcela zbytečně? Jasně, pár minut zapnuté světlo v místnosti, kde nikdo zrovna není, vás nezruinuje. Ale když to děláte několikrát denně, každý člen domácnosti, tak si to vynásobte, kolik je to celkem minut. Větší úsporu pozná vaše peněženka, pokud vyměníte žárovky a pořídíte si ty úsporné. Ty mohou ušetřit až 80 procent energie.

Umíte vypnout televizi?

Dalšími žrouty elektřiny jsou televize, počítače, přehrávače, ale i mikrovlnky a nabíječky či satelitní přijímače a ostatní přístroje. Jasně, že když tyto běžné pomocníky domácnosti používáte, musíte je mít zapnuté v síti. Ale rozhodně nemusíte mít všechny zapnuté v takzvaném pohotovostním režimu, pokud nic neděláte na počítači nebo nekoukáte na film. I když televizor vypnete dálkovým ovladačem, vlastně jste ho nevypnuli. I nadále čerpá elektřinu. Musíte jakýkoliv přístroj vypnout tlačítem nebo odpojit ze zásuvky. Pokud vás nebaví neustále znovu strkat kabely do zásuvek, pořiďte si vypínač přímo do zásuvky nebo prodlužovník, kde zabudovaným vypínačem odpojíte od zdroje cokoli.

Nakupujte podle energetické třídy

Když už se rozhodnete pořídit nový elektrospotřebič do domácnosti, čtěte pozorně štítky. Kupujte vždy minimálně třídu A+, tyto spotřebiče jsou pro vás nejekonomičtější a možné vyšší pořizovací náklady se brzy vrátí. Jenom vypínáním spotřebičů ušetříte podle zkušeností ročně zhruba až 1 500 korun. Podobný a spíše větší rozdíl ve spotřebě energie je už i při pořízení energeticky úspornější chladničky či mrazáku.

Vypínejte i počítače

Energetická třída spotřebiče určuje množství spotřebovávané elektrické energie spotřebičem používaným na území Evropské unie. S koncem roku 2011 došlo u chladniček, mrazniček, praček a myček k zavedení nových energetických tříd A+, A++ a A+++.  Čím více znamének "+" obsahuje spotřebič, tím je úspornější.

Dalším nešvarem, který se ale běžně praktikuje, jsou neustále zapnuté počítače. Vypínejte ho, když odcházíte z domu, ale i když jdete spát. To samé platí o monitoru. Až pětkrát menší spotřebu než klasický stolní počítač má notebook. A vypínejte ze sítě nabíječky. Nejenže žerou peníze, ale můžou být i zdrojem požáru.

Ušetřit se dá i při vaření. Velikost plotýnky volte podle velikosti hrnce a používejte pokličku. Ta uspoří až 300 procent energie nutné k uvaření jídla. Úsporu najdete při jakékoli činnosti doma - při mytí nádobí v myčce, ale i v dřezu. Vodu vám přece ohřívá většinou elektřina. A to jsme se dostali k používání bojleru.

Nastavte teplotu vody na 55 stupňů

Máte-li elektrický bojler, dá se spotřeba snížit vhodným nastavením. Teplota by měla být nastavena na 55 °C. Spotřebu ještě snížíte, pokud máte bojler kombinovaný, tedy takový, který lze zapnout na ohřev vody přes kotel na tuhá paliva.

Ne každý má na to pořídit si solární panely nebo modernější plynové kotle. Řešíme tady podstatně menší částky, které získáme úsporou energite, ale pořizovací náklady těchto přístrojů jsou poněkud v jiných dimenzích. To se týká především postupné modernizace našeho bydlení nebo přímo na to musíme myslet, když si vybavujeme domácnost spotřebiči včetně kotlů.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru