Křepelčí vajíčka jsou zázračnou potravinou. Pomáhají i dětem s oslabenou imunitou

Přijde vám vedle slepičích vajec konzumovat malá křepelčí vajíčka jako barbarství? Proč. Vždyť křepelky se stále více chovají kvůli produkci vajíček, ale i masu. Navíc jsou z pohledu výživy elixírem života a vitamínovou bombou. Trpíte vy nebo vaše děti častými virózami? Máte vysoký cholesterol? Tak neváhejte a sežeňte si tuto superpotravinu.

16.01.2018 - 16:00   |  
Křepelčí vajíčka jsou doslova superpotravinou. Přečtěte si co obsahují a jaké neduhy dokáží zmírnit či vyléčit
Zobrazit fotogalerii (3)

Chovem křepelek se zabývá spousta drobných, ale i větších chovatelů, takže to zas takový problém není sehnat křepelčí vajíčka. Jejich konzumací pomůžete nejen sobě, ale i dětem. Chutnají prostě jako vajíčka, jsou dokonce považována za nejchutnější ze všech druhů drůbeže. A v neposlední řadě, kdo chce zdravě a chutně jíst, měl by je zařadit do svého jídelníčku.

Křepelka japonská je nejmenší druh drůbeže. Její chov nemá v naší republice dlouhou tradici. Ve světě je naopak hojně využívána, nejvíce masa a vajíček spotřebují obyvatelé asijského a amerického kontinentu, ale i západní a jižní Evropy. Křepelka japonská pochází z Japonska, přesněji z jihovýchodní Asie z oblasti mezi Indočínou a Japonskem. V Evropě se začaly křepelky chovat až ve 40. letech minulého století, a to původně jako studijní materiál pro laboratorní pokusy.

Více než dvojnásobek vitamínů

Třebaže jsou křepelčí vajíčka v porovnání s těmi slepičími miniaturní, nenechte se zmást. Obsahují i tak oproti slepičím více než dvojnásobek vitamínů. Dále obsahují velké množství draslíku, železa a fosforu. Z toho vyplývá, že jsou velice hodnotnou stravou nejen pro děti, protože jejich konzumace má příznivý vliv na zdravý duševní vývoj.

Vajíčka mají také hodně kobaltu, mědi, niacinu, esenciálních aminokyselin a velké množství lecitinu, který přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. A co by vás ještě mělo zajímat, je fakt, že jsou bohatým zdrojem Omega-3 a Omega-6 mastných kyselin. Dále pak fosfor obsažený v této superpotravině povzbuzuje potenci.

Jezte vajíčka, pokud trpíte na nachlazení

Jednoznačně prokázanou schopností této potraviny jsou i antibakteriální a imunomodulační vlastnosti. Z toho důvodu by je měly konzumovat osoby trpící na častá nachlazení a vůbec mající oslabenou imunitu. Vajíčka umí také pomoci lidem, kteří trpí na anemii (chudokrevnost), astmata, záněty žaludku či je často trápí bolesti hlavy.

Pravidelná konzumace normalizuje krevní tlak a jsou přirozeným pomocníkem při léčbě kardiovaskulárních chorob, ale i cukrovky. Jsou ideální potravinou pro vaše děti trpící oslabenou imunitou a také těhotné ženy.

Nebojte se alergie

Křepelčí vejce obsahují látky, které na rozdíl od vajec slepičích nezpůsobují potravinové alergie. Naopak obsahují látku, která se využívá jaké lék na potlačení alergických reakcí. Vajíčka křepelek jsou také doporučováná lidem žijícím ve znečištěném prostředí.

Konzumace a příprava vajíček

Křepelčí vajíčka se používají v kuchyni podobně jako ta slepičí. Protože jsou malá, vaří se kratší dobu. Vajíčka vložíme do studené vody a když vodu přivedeme k varu, vaříme je 1 minutu, pak vypneme zdroj tepla a necháme dojít. Pokud chcete vajíčka naměkko, nechte ještě dojít 6 minut, nahniličku 7 minut a vajíčko natvrdo vyndejte po 10 minutách.