Jak se zbavit přebytečných kil a neublížit si? Nevěřte na zázraky a začněte se hýbat

Dokonalé tělo bez zbytečného tuku. To si přeje snad každá žena i muž. Nevěřte ale na nějaké zázračné pilulky, které to vyřeší za vás. Nic takového neexistuje a vše jsou jen vyhozené peníze. Musíme vzít v úvahu, že lidské tělo je prostě složitý stroj a ne každému pomůže to, co zabere jiným. Co vše nabízí trh na hubnutí? Je to vždy bezpečné?
 

09.02.2018 - 13:00   |  
Potřebujete shodit pár kilo? Rozmyslete si, jakým způsobem chcete hubnout. Držení drastických diet a polykání zázračných pilulek na hubnutí je cesta do pekel
Zobrazit fotogalerii (3)

Nabrali jste přes zimu nějaké to kilo navíc? Chcete se v létě předvést v plavkách? Co pro to můžete udělat a přitom si neublížit? Pojďme si shrnout, co vše můžete vyzkoušet k snížení nadváhy a také jak některé přípravky či diety fungují.

Začněme zázračnými pilulkami, které prý umí spalovat tuky. Je jich celá řada - jedny slibují spalování tuků, další omezují chuť k jídlu. Jak to tedy je?

Doplňky výživy

Různé doplňky v podobě pilulek fungují tak, že vám třeba dodají kofein či jinou podpůrnou látku a vy se prostě zjednodušeně řečeno začnete více pohybovat, jste prostě aktivnější. Takže efekt hubnutí není až tak v tabletách, ale zase v pohybu. Jiné přípravky působí na trávicí trakt a zpomalují vstřebávání a omezují tak chuť k jídlu. Tím se ale znovu vracíme k základu - k správné výživě a nepřejídání se.

Podle všeho je účinnost podobných pilulek tak maximálně 15 procent. Mějte ale na paměti, že polykání pilulek samo o sobě nepomůže, jejich působení maximálně udělá to, co předchází obezitě - tedy méně jídla a více pohybu.

Zázračné hubnoucí koktejly

Pak jsou ještě oblíbené koktejly na hubnutí. Jedny vám mají v podstatě nahradit jídlo. Mají minimum kalorií a pro vaše tělo prakticky nemají význam. Na podobné přípravky je třeba si dát zvlášť pozor. Další koktejly mají také snížený obsah energie, ale navíc obsahují další pro tělo potřebné látky, jakými jsou třeba vitamíny a bílkoviny. Koktejly můžete nahradit některé jídlo za den, ale je potřeba sáhnout po přípravcích od renomovaného výrobce, abyste si neublížili.

Léky na hubnutí

Tak u této kategorie je třeba dát největší pozor. Rozhodně nedoporučujeme kupovat podobné léky na internetu. Užívejte léky, ale jedině ty, které vám případně předepíše lékař. Možná jste už slyšeli o léku Adipex retard. Ale pozor, v mnoha zemích byl zakázán pro své vedlejší a nežádoucí účinky ohrožující život.

Přístroje na hubnutí

Přístrojů na hubnutí jsou plné televizní reklamy. Asi nebudete věřit podobným přístrojům na bázi vibračních pásů či termo zařízení. Podle reklam si přístroj nasadíte a pak se pohodlně usadíte na gauč k televizi a budete se u toho cpát chlebíčky nebo mastnými brambůrkami. To opravdu takhle nefunguje. Určitě je ideální si spíše pořídit běžící pásy, stacionární kolo a podobná zařízení. Na nich opravdu spálíte energii a ještě si zvýšíte kondici. Ideálním způsobem pro pohyb a spalování tuku je v podstatě nejpřirozenější způsob pohybu člověka, a tím je rychlá chůze.

Vše je v hlavě

Pokud si vyberete správnou dietu, nezapomeňte na to, že vše začíná v hlavě. Pokud si myslíte, že když při dietě zhřešíte nějakým pokrmem a nezhubnete, opravdu nezhubnete. Musíte tomu věřit. Když budete po dobu diety ve stresu a budete myslet na to, že to nevyjde, tak opravdu nezhubnete.

Pohyb je bezpochyby základem nejen pro zhubnutí, ale i pro zdraví a provozování nějakého sportu je rozhodně lepší cestou než polykání pilulek. A je prakticky jedno, zda zvolíte běh, plavání nebo pravidelnou návštěvu fitka. Přestože vám každý lékař nebo výživový poradce řekne, že základem je pohyb a vyvážená a zdravá strava, budeme stále hledat, jak se tomu všemu vyhnout; budeme hledat něco, co bez námahy a našeho vlastního přičinění vše udělá za nás. Pohyb zkrátka převálcuje svým efektem všechny ty pilulky, léky, koktejly a podobné vynálezy.

Není dieta jako dieta, můžete si i ublížit

Zvláštní kategorií, jak dosáhnout kýženého výsledku, jsou pak různé diety. To si zřejmě vyzkoušel každý, kdo se chtěl zbavit nějakého kila navíc. Jenže diet jsou mraky. A jako ve všech způsobech, jak se zbavit nadváhy, je i tady riziko, že si můžeme ublížit. Dieta je prostě změna, a to někdy dost zásadní. Pokud to přeženeme, ublížíme svému tělu. Dalším problémem při různých dietách je jeden zásadní fakt. Když dietu ukončíme, nenabereme zpět pracně shozená kila? Dost často se to stává a říkáme tomu jojo efekt. Aby se tak nestalo, je potřeba dodržovat zdravější způsob stravování než ten, který jsme preferovali předtím, než jsme se rozhodli zhubnout.

Dělená strava nebo Dukanova dieta?

Zkrátka hubnutí vyžaduje něco navíc. Existuje množství diet, ale mezi uznávané typy náleží třeba ta, kterou propaguje francouzský doktor Pierre Dukan. Proto se jí říká Dukanova dieta. Spočívá v tom, že radikálně omezuje potraviny s vysokým obsahem cukru a preferuje bílkovinové potraviny. Pozitivní stránkou je, že v pozdější fázi povoluje i trochu zakázaného.

Oblíbená je také dělená strava. Není to svým způsobem dieta, jde spíše o úpravu jídelníčku a životního stylu. Způsobů rozdělení stravy na skupiny je několik a pokud se o tento způsob hubnutí chcete pokusit, najdete na internetu mnoho informací. Existují další typy diet a každému bude vyhovovat něco jiného. Za zmínku stojí třeba ještě bílkovinná dieta nebo Dash dieta.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.