Brambůrky vs chipsy: Rozdíly jsou velké, roli hrají desítky odrůd brambor i styl porcování

Telka, přátelé, pohoda a nějaké to křupání. Brambůrky a chipsy v posledních letech vyvolaly takřka závislost a jsou automatickou součástí každé oslavy i třeba každodenních večerů u vás doma. Výroba všední pochutiny nejen k pivu a vínu ale skýtá celou řadu zajímavostí.

02.03.2018 - 08:57   |  
Gastro-specialista Roman Vaněk v "brambůrkárně"
Zobrazit fotogalerii (4)

Věděli jste, že mezi brambůrkami a chipsy je vůbec nějaký rozdíl? Mohlo by se zdát, že brambůrky jsou pouhým synonymem pro chipsy, ale ve skutečnosti tomu tak není. Rozdíl je už od výběru odrůd brambor až po finální "porcování".

Hlavní rozdíl - proplachování

Jedním z hlavních rozdílů je, že chipsy procházejí před smažením tzv. blanšírováním, aby se u nich standardizoval proces smažení a chuť. Jsou proplachovány v horké vodě, čímž se ale vypláchne hodně z typické "bramborovitosti". 

Pokud se z brambor totiž vypláchnou jejich hlavní složky - cukr a škrob, zbaví se také klasické bramborové chuti. A o to víc se pak samozřejmě musí dochucovat. Na druhé straně klasické brambůrky se oproti chipsům pouze oplachují ve studené vodě a následně se vody zbavují unikátní technologií.  

Pozor, s brambůrkama to však nepřehánějte! Zkonzumováním dvou třetin 100g balíčku nejslanějších chipsů vyčerpáme až 22 procent doporučeného denního příjmu soli.

Chipsy z více odrůd brambor

Bezesporu další výhodou pro výrobce chipsů je širší spektrum odrůd brambor, které mohou využít k výrobě pochutiny díky již zmíněnému blanšírování.

V Česku je k dispozici až neuvěřitelných sto padesát odrůd brambor, na výrobu chipsů je pak možno využít zhruba dvanáct až patnáct, zatímco pro brambůrky maximálně pět. Tím může být ovlivněna i finální cena výrobku.

I řez určuje zdravější variantu

Po vhodně vybrané odrůdě, naskladnění a umytí brambor dochází k vrcholu výrobního procesu – krájení. Je velmi důležité, aby nože v jednotlivých krájících linkách byly perfektně nabroušeny, jelikož kvalita řezu určuje i množství oleje, který pak ve finálním výrobku je. Větší důraz na co nejpřesnější a nejtenčí je pak kladen u výroby klasických brambůrků, které by měly i tedy obsahovat méně oleje a měly by být tak „zdravější“. 

Obsah soli a palmový olej

Řada výrobců, kteří používali v posledních letech v médiích dosti zmiňovaný levný palmový olej, již z tohoto trendu ustupuje a využívá především olej řepkový. Co se týče soli, i zde je zpráva pro spotřebitele příznivější, než byla před několika lety.

Především z důvodu stále častějšího skloňování zdravého životního stylu většina výrobců snížila obsah soli v brambůrkách i chipsech, a to ze zhruba 2,5 % v balení na téměř polovinu.