Cítíte se v posledních dnech pod psa? Udělejte si ve svém těle pořádný jarní úklid

Po zimě je potřeba u každého udělat "jarní úklid" na těle i na duši
Zobrazit fotogalerii (5)
09.04.2018 - 12:30   |  

Je tu jaro, příroda ožívá, ale u lidí tomu mnohdy bývá spíše naopak. Člověk je unavený, bolí ho hlava, nic ho nebaví a zkrátka se cítí "pod psa". Důležité je si to zejména uvědomit a provést "jarní uklid", a to jak duševní, tak ten tělesný.

Člověk se v těchto dnech snaží stihnout vše možné a neví mnohdy, kam dřív skočit. Relax v podobě procházky na čerstvém vzduchu se podaří absolvovat maximálně jednou za týden, vitamínů ani spánku také není nazbyt... a to vše se postupně v člověku tak nějak hromadí. Typické stavy zejména pro lidi, co nesnáší výraznější předchody počasí.

Nevhodná strava, málo pohybu, alkohol a cigarety. To vše působí po zimě na naši špatnou psychickou stránku.

Váš životní styl napoví mnohé

K jarní únavě i pocitu vyčerpání přispívá řada faktorů, které můžeme ovlivnit zejména úpravou životního stylu. "Na jedince, který je křehký a oslabený, působí zátěže z několika stran - změny počasí, nevhodná strava, špatné pohybové návyky apod. Člověk by měl vědět, co vše ho oslabuje, a těmto věcem předcházet," říká lékařka Magdaléna Záchová. 

Každý by si tak určitě měl sáhnout do svědomí, čím se v poslední době převážně stravoval. Pokud jedl hlavně smažená a tučná jídla, vynechával ovoce a zeleninu, tak jeden z důvodů je rázem na světě. Nemluvě o alkoholu a cigaretách... Pak se nikdo nemůže divit, že je pořád unavený a má náladu "pod psa". Právě toto lze brát jako signál toho, že je potřeba co nejdříve přeladit na jinou frekvenci. Sestavte si třeba jarní plán s potřebnými změnami a buďte v jeho dodržování důslední. Je potřeba zkrátka začít pěkně "od podlahy".

Negativní emoce a obavy jako spouštěč jarní krize

Pěstujete v sobě ještě od zimy obavy, negativní emoce či nejrůznější chmury? Právě toto může být tzv. "spouštěčem" jarní krize. Citlivějšího člověka pak rozhodí třeba i taková banalita, že na jaře rázem výrazně přibyde slunečního svitu i denního světla. Nepomůže ani změna času, která proběhla před pár dny. S tím vším se plno lidí velmi špatně vyrovnává.

Ideální je "rehabilitace" na vzduchu, třeba na kole nebo kolečkových bruslích. Důležitou roli hraje i dostatek vitamínu D.

Jak z krize? Východiskem je pohyb

Snad každý ví, jak důležitý pro tělo i zdraví je pohyb. Právě ten je jedním z východiskem "jarní krize". Pokud tedy vsadíte na aktivitu, spojenou s fyzickou námahou, už po pár dnech zjistíte, že je vám rázem výrazně lépe. Pohyb vám dobije baterky, uvolní vás a přinese každodenní radost ze života. Zároveň tím utužujete jak fyzickou, tak psychickou zdatnost. Přímo ideálním je pak pohyb venku na čestvém vzduchu, kde "zrehabilitujete" mnohonásobně rychleji. Od věci není ani vytáhnout kolečkové brusle či kolo a vyrazit si do přírody. To vše prospěje nejen vašemu tělu, ale i mozku, který vzduch okysličí. Pohyb pak přispěje dokonce k vašemu správnému trávení.

Po zimě je tělo bez vitamínu D

První sluneční paprsky vás nabijí nejen dobrou náladou, ale i vitamínem D. Právě ten je důležitý pro celkovou imunitu, vývoj a sílu kostí. "Zejména česká populace je vitamínem D silně poddávkována a proto je především v zimních měsících potřeba ho doplňovat, třeba i uměle formou vitamínových tobolek," dodává lékařka Záchová. 

Poslední dny nabízí převážně slunečné počasí s teplotami i kolem 20 stupňů. Vitamínu D je tak ze slunce více než dostatek, tak neváhejte a jděte ho třeba s kamarádkami pořádně načerpat, dobít si baterky a udělat ve svém těle i na duši pořádný "jarní úklid".