Nacisté v honbě za zlatem: Největší bohatství v dějinách lidstva leží na dně oceánu

Zlatý poklad stále čeká na dně oceánu
 

Zlato je od dávných dob zárukou přežití národa. Dlouhá staletí se kvůli němu krade, zabíjí a válčí. Bylo dokonce hnací silou druhé světové války. Špatná ekonomická situace nacistického Německa dala věci do pohybu a zlato bylo jedním z hlavních důvodů, proč Adolf Hitler odstartoval nejodpornější konflikt v dějinách lidstva. 

V roce 1938 Adolf Hitler dostává zprávu, že německé banky hlásí nedostatek zlata, a tím pádem je celá ekonomika země blízko bankrotu. Německo, které bylo po velké hospodářské krizi ve velmi špatné formě, vsadilo na jednu jedinou kartu. Tou byl Adolf Hitler.

Führer v hospodářsky složitém období utrácel všechny zásoby na stavbu dálnic a výrobu zbraní. Jeho taktika utrácet doslova na dřeň, vedla jen k jediné věci. Podmanění evropských zemí a jejího bohatství, včetně zlata. A tak začala druhá světová válka. 

Nacisté měli v plánu ukořistit všechny poklady světa, ale britské zlato jim na rozdíl od toho francouzského uplavalo nebo se potopilo na dno oceánu.

Únikový plán

Když nacistické Německo obsadilo Rakousko a Československo, první kroky speciálních jednotek mířily k zásobám zlata, které automaticky zabraly pro sebe. To byl výstražný signál pro další země Evropy. Hitlerovo Německo naplno ukazovalo svoji sílu, a tak se vystrašená Francie a Velká Británie rozhodly reagovat. Nejdříve ukrývaly zlato mimo banky, ale pak zvítězila myšlenka na velmi odvážný tajný plán.

Obrovské zásoby zlata byly rychle naloženy na nákladní i dopravní lodě, které přes Atlantický oceán mířily do bezpečného území Kanady. Na vlnách oceánu se tak v té chvíli plavilo největší bohatství v dějinách. 

Zlato na dně oceánu

Přes celý Atlantický oceán se tímto způsobem přepravilo okolo 750 lodí. A je jasné, že konvoje nezůstaly bez povšimnutí. Přesný počet potopených plavidel se zlatem v podpalubí je nejasný. Pro některé z nich však zdlouhavý proces plavby do Severní Ameriky znamenal nezvratnou tragédii a konec. 

Německé námořní síly neměly pro mezi kontinetální cestování úplné pochopení, a tak bez sebemenšího slitování potápěly lodě i s nevinnými civilisty. Němci však netušili, že tím v mnoha případech posílají ke dnu i obrovské množství zlata. Odhadem je na dně oceánu uloženo zlato v hodnotě 300 miliard liber. Opravdové číslo může být dokonce daleko vyšší.

Francouzi na základě okupace nemohli ve vyvážení zlata do Kanady pokračovat a Britové naopak museli platit spojencům za poskytnuté jídlo, zbraně a munici. Počet zlatých cihliček na vlnách Atlantiku tedy stoupal. Německým jednotkám postupem času docházelo, že se jedná o plánovaný obchod a tak, když nacisté nemohli zlato ukořistit, ho posílali raději ke dnu. 

Společnost Britannia's Gold je hlavní iniciátor v pátrání po ztraceném zlatě na dně oceánu. Chce dopomoci navrátit svoje jmění zpět do Velké Británie.

Jak se k němu dostat?

Hlavní překážkou lovců pokladů je fakt, že potopené lodě spadají do kategorie válečného pohřebiště. Z úctky k zemřelým se tedy průzkumnické ponorky nemohou prohrabovat troskami, jak se jim zamane. Navíc lokalizované vraky nemusí být stoprocentně ty, které v sobě obsahují zlaté bohatství. 

Několika aktivním dobrodruhům s nemalými finančními prostředky se podařilo analyzovat, že určitý počet lodí, které nemají status válečného pohřebiště, mohou obsahovat zlato s hodnotou až 135 miliard liber. Aktuálně se tedy snaží pomocí té nejmodernější techniky zlato vytěžit zpět na pevninu. Válečné ztráty se tedy budou moci znovu vrátit do oběhu. 

Obrovské množství zlatých cihliček jen tak nenechá žádného lovce pokladů v klidu spát. Můžeme tak být svědky a nebo dokonce přímým účastníky honu za pokladem Atlantického oceánu. Jdete do toho?


Životní styl

Hobby