Nejenom Jára Cimrman: České vynálezy, které dobyly svět

Jára Cimrman byl vždy druhý, kdo byl ale ten první na patentovém úřadě
Zobrazit fotogalerii (4)
 

"Teď tu byl!" Jára Cimrman pokaždé, když byl velmi blízko úspěchu, přišel jako druhý. Jednou ho předběhl Edison a podruhé Bell. Na patentovém úřadě však byli i čeští vynálezci, kteří takovou smůlu neměli a byli jednoduše první. Kdo to byl a jaké výmysly mají českou stopu?

Seznam vynálezů, které má na svědomí Jára Cimrman, je nekonečně dlouhý. Scénáristé Divadla Járy Cimrmana mu připisují podíl na výrobě vzducholodě, jogurtu, klavírního výtahu, mechanického míchače karet, podprsenky pro akrobatku a dvojdílných plavek.

To je opravdu jen malé množství geniálních nápadů z dílny fiktivní postavy našich dějin. Jak jsou na tom skuteční vynálezci a vynálezy? Pojďme si projít jen některé z nich. 

Mezi ryze české vynálezy můžeme zařadit i kostku cukru. Dnes běžná samozřejmost byla poprvé vyrobena v Dačické rafinérii, která patřila bratrům Grebnerovým.

Lodní šroub

Vynález lodního šroubu absolutně změnil technologické základy lodního průmyslu. 

Ten jako součást lodi absolutně nahradil původní kolesové parníky. Josef Ressel si tento vynález, který funguje dodnes, patentoval v roce 1827. Měl štěstí, že ho nikdo nepředběhl. V historii by se možná jeden takový člověk našel. David Bushnell v roce 1775 podobný technologický postup aplikoval na pohon své malé ponorky se jménem "Želva". Nikdy však princip nerozvedl do takové dokonalosti jako Ressel. 

Hromosvod

Hromosvod nebo taky bleskosvod je příkladem nápadu, který se na světě objeví na dvou místech zároveň. V Evropě drží prvenství Čech Prokop Diviš, který ho poprvé aplikoval na farní zahradě v Příměticích v polovině 18. století.

Druhý byl v roce 1750 známý vědec a budoucí prezident USA Benjamin Franklin. Je tak světem uznávaný jako úplně první vynálezce, ale na rozdíl od Diviše šlo o experimenty. Prokop Diviš svůj mechanizmus prakticky využíval. 

Trošku specifický "vynález" patří nemocnici U Apolináře. V roce 1951 zde byla založena první protialkoholní záchytná stanice na světě. 

Patentka

Vynález stiskacího knoflíku taky pochází z naší krajiny. Tento nenápadný, ale všude rozšířený princip propojení dvou textilních či kožešinových součástí k sobě vynalezla dvojice Jindřich Waldes a Hynek Puc. Hlavice a patice obě části oděvu spojují stejně jako jména těchto dvou pánů.

Waldes, který byl úspěšný podnikatel a svého času expandoval do celé Evropy ve svém Koh-i-noor Waldes, dal příležitost vynálezu Hynka Puce. Mechanický způsob zaručil strojovou výrobu patentek a továrna byla schopná rázem jedním strojem nahradit deset lidí.