Zatočte s únavou: Načerpejte energii ze správných potravin

Jarní únava na vás bude krátká. Jak na to?
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Léto v plném proudu, ale slunce nám pouze nedodává energii, může to být i naopak. I toto příjemné období ale skýtá úskalí v podobě těžké únavy. Tou trpí zejména lidé, kteří sedí celý den v kanceláři a na hezké počasí venku koukají skrz zavřená okna. Jak proti ní bojovat?

Letošní léto je tak trochu jiné, teploty se střídají, je to občas jako na apríla. Náhlé změny venkovních teplot mají za důsledek pomalý rozjezd dne, výkyvy nálad a prokrastinační režim po obědové pauze. Bojovat s jarní únavou se samozřejmě dá i výběrem vhodných potravin.

Správné načasování

Máte jasno v tom, co a kdy sníte? V tom je totiž klíč, jak získat energii na celý den. Nedostatek energie totiž nejčastěji pramení z toho, že nedodáme tělu ty správné živiny ve vhodný čas. Nejdůležitějším jídlem v tomto ohledu je snídaně. Dopřáváte si ráno čistě sladké snídaně? Ty vás sice po ránu nakopnou, ale pocit sytosti nebude mít dlouhého trvání. Vzhledem k tomu, že pečivo a sladké cereálie mají vysoký glykemický index, vás brzy dohoní mlsná a budete toužit po dalších cukrech.

Po celém dni sezení u počítače potřebuje tělo dodat chybějící palivo pro optimální výkon při tréninku. Aby se vám cvičilo lépe a necítili jste se plní, svačte nejpozději hodinu před tréninkem.

Vyměňte tyto "prázdné" potraviny za skutečně zdravou snídani. Místo bílého pečiva si dejte celozrnné nebo žitné. Namažte si ho cottage sýrem a přidejte kvalitní šunku s co nejvyšším obsahem masa. Nakrájejte si k tomu papriku nebo okurku a k pití zvolte neslazený bylinkový čaj. Taková snídaně vás na dopoledne skvěle zasytí a nebudete mít chuť hřešit nezdravými pamlsky.  

Zdravá a praktická snídaně

Zdravou a velice praktickou variantou snídaně jsou dnes velmi populární smoothies. Smoothie je rozmixovaný nápoj, který se skládá z ovoce, zeleniny a případně oříšků, mléčných nápojů, ledu či různých sladidel. Jejich obliba spočívá v jednoduchosti a rychlosti přípravy a v možnosti připravit nespočet variací podle chuti a toho, jaké suroviny máte zrovna v ledničce a ve spíži.

Takový vitamíny nadopovaný elixír je velmi prospěšný pro zdraví organismu. Mrkněte se na jednoduché recepty na chutné jarní detoxikační smoothies, které vás zbaví únavy a dodají potřebné živiny.

Smoothie vydatný nakopávač

 • 1 banán
 • 2 kiwi
 • 150 ml mandlového mléka
 • ½ lžičky chia semínek
 • 1 odměrka proteinového prášku 
 • Smoothie Mangová slast
 • 250 ml kokosového mléka
 • ½ lžičky kurkumy
 • 50 g nízkotučného řeckého jogurtu
 • ½ manga
 • 2 odměrky vanilkového koktejlu v prášku 
 • Smoothie Red Velvet
 • 250 ml polotučného mléka
 • ½ červené řepy
 • 50 g nízkotučného měkkého tvarohu
 • ½ hrnečku jahod
 • 2 odměrky vanilkového koktejlu v prášku 

Nepodceňujte svačinu

Také je pro vás náročné podávat maximální pracovní výkon v odpoledních hodinách? Zvolte lehký oběd bohatý na bílkoviny, díky kterým vydržíte sytí do odpolední svačiny. Ani ty však nepodceňujte. Mnoho lidí má tendenci svačiny přeskakovat nebo je odbývat sladkými tyčinkami, které se na první pohled můžou tvářit jako zdravé a dietní. Pokud vás ještě po práci čeká cvičení, určitě se před tím najezte. Zaměřte se na lehké svačiny bohaté na bílkoviny.

Vyzkoušejte třeba bílý řecký jogurt s banánem a lžičkou arašídového másla, plátek rýžového chlebíku se sýrem a zeleninou nebo výživný proteinový koktejl z prášku, který připravíte raz dva – fantazii se meze nekladou. Často se setkáváme s tím, že lidé vynechávají odpolední svačinu. Buď si na ni nevzpomenou a hlad zahánějí později nezdravými rychlovkami v podobě tyčinek, ochucených oříšků, brambůrků či samotného pečiva. Nebo si myslí, že s prázdným žaludkem budou na cvičení rychleji pálit tuky. Je to ovšem velká chyba. 

Hlavně hydratovat

Dehydratace se nepříznivě podepisuje na vašem celkovém rozpoložení. Ovlivňuje myšlenkový výkon, vytrvalost a náladu a způsobuje únavu organismu. Proto vždy mějte po ruce konvičku s neslazeným čajem nebo neperlivou vodu. Pokud vám nechutná obyčejná voda, zakápněte ji čerstvou citronovou, limetkovou nebo pomerančovou šťávou.

Citrusové plody nejen dodají vodě lepší chuť, ale také obsahují prospěšné antioxidanty. Jestliže potřebujete dobít baterky, určitě neuškodí šálek kvalitní kávy nebo yerba maté čaj. S nápoji obsahujícími kofein to ale zase nepřehánějte. Nejenže jsou návykové, ale také mohou snadno narušit váš spánkový cyklus.

Bílkoviny neobsahuje jen maso, do těla je dostanete i zeleninou. Kde je jich nejvíce?