Jak působí klimatizace na naše pohybové ústrojí? Dostáváme pořádně zabrat

Někdy to je k nevydržení, ale co s tím dělat?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Léto je super, ale vedrům se samozřejmě nevyhneme. Řada z nás to řeší klimatizací nejen v autě, ale stále častěji si ji instalujeme do bytů a domů, samozřejmostí už je dnes v kancelářích. Jenomže takové ochlazení můžeme dost nepříjemně "odskákat".

Ve vedrech je klimatizace osvěžujícím společníkem a mnoho lidí si již bez ní léto neumí představit. Pokud to ale s klimatizací přeháníme, tak nám může i zdravotně uškodit. Při přímém působení chladného vzduchu na odkryté části těla může dojít k lokálnímu podchlazení, a tím i k zatuhnutí, zablokování a bolesti svalstva.

Pokud na tyto problémy nijak nereagujeme, mohou se z akutních potíží stát i potíže chronické. Na výkyvy teplot reaguje nejen náš pohybový aparát, ale také dýchací cesty, kardiovaskulární systém nebo naše oči.

Málokdo dodržuje doporučené nastavení, kdy by mezi venkovní teplotou a vzduchem v chlazeném prostoru neměl být větší rozdíl než 5 °C. Pohodlí se však může rázem změnit ve velké problémy.

Bolest může být velká

Nejnáchylnějšími partiemi při nadměrném působení klimatizace jsou krční páteř, oblast ramen, ale i bederní páteř a křížová oblast. Chladný vzduch by rozhodně neměl foukat přímo na tělo, jinak hrozí zatuhnutí například nejenom šíjových, ale i obličejových svalů. 

"Nadměrný chlad pak může zapříčinit také bolest hlavy. Problémy s krční páteří mohou dále způsobovat i vystřelování bolestí do celých horních končetin, kdy vzniká takzvaný cervikobrachiální nebo cervikokraniální syndrom,“ říká primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.

Jak předejít zdravotním potížím?

Klimatizace může být velmi účinným pomocníkem v boji proti vysokým teplotám, pokud ale budeme dodržovat základní pravidla a správně ji používat. Obecně platí, že klimatizace by neměla být nastavena na větší rozdíl jak 4 až 5 ºC oproti venkovní teplotě.

Výkyvy teplot jsou velkou zátěží pro imunitu, která změny nezvládne a dovolí okolním bacilům navštívit náš organismus.

Proud vzduchu by měl směřovat spíše nahoru nebo do volného prostoru. Pozor si také dejte na takzvaný teplotní šok, který je pro náš organizmus značně nebezpečný. Ten vzniká, pokud příliš vychladíme interiér a následně přejdeme do horka. Proto je dobré před vystoupením z místnosti nebo při vystoupením z auta klimatizaci vypnout a lehce pootevřít okna, aby se venkovní a vnitřní teplota vyrovnala a nedocházelo k výrazným teplotním rozdílům.

Problém může ale nastat, pokud se pohybujeme v prostorech, kde nemůžeme klimatizaci regulovat, například v obchodních centrech či veřejné dopravě. V případě, že se u vás výše zmíněné potíže objeví, může vám od bolestí ulevit vhodná rehabilitační terapie, například speciální metoda Infonity, která nabízí mnoho výhod, například možnost cvičit kdykoliv a kdekoliv během dne díky cvičení v takzvaném mikropohybu, což je pohyb prováděný pouze v milimetrech. 

Nemohu usnout, mám v ložnici výheň: Jak zvládat tropické noci? Čtěte zde.