Nakupování bez obalu? Světový trend zamířil i do Česka, cílem je ochrana prostředí i úspora peněz

Zero waste, tedy nulový odpad a s tím i spojené nakupování bez obalu. Právě tento trend se postupně začíná uchytávat i v České republice a začínáme tak následovat stále více zemí a lidí po celém světě. Cílem je jediné, ušetřit zejména životní prostředí, které je zatěžováno jednorázovými obaly, především plastovými, které pak ničí naši zem i plní moře a oceány. Jak tento nový trend funguje a kde již vznikly první bezobalové prodejny?

29.06.2018 - 06:30   |  
Bezobalové nakupování - jde i Česko západním směrem?
Zobrazit fotogalerii (3)

Životní styl zero waste je založen na pěti základních principech – 1. rffuse (odmítnout), 2. reduce (omezit), 3. reuse (opakovaně), 4. recycle (recyklovat) a 5. compost (kompostovat). Přesně v tomto pořadí vzniká určitá obrácená pyramida, síto, podle kterého budete-li postupovat, žijete ZERO WASTE. Idea je poměrně jednoduchá, a i proto se k ní přidává stále více nadšenců… A také prodávajících – obchodníků, kteří chtějí uspokojit výrazně se zvyšující poptávku a třeba i rozjet nový směr svého byznysu.

První "bezobalová" prodejna v Česku začala vydělávat zhruba po roce a půl své existence. Byla ale formou neziskovky, a tak musela výdělek vracet do výzkumu a dalšího rozvoje.

S prázdnými dózami do obchodu pro rýži i prací prášek

I proto se vyskytuje stále častěji v podobné měřítku následující scénář: Do malého obchodu, třeba kdesi v Praze, si lidé z domu vzorně nosí prázdné dózy, krabičky či jiné obaly. Vyloží je na pult a nechávají si je plnit potravinami či dalším zbožím. A to naprosto všemožným, od koření počínaje, přes rýži, prací prášek až třeba po sekanou a váženou čokoládu. V některých obchodech je možné koupit i mýdlo na váhu nebo stáčený šampon. Takto funguje už několik měsíců řada obchodů v našem hlavním městě, Litoměřicích, Brně nebo třeba ve Zlíně. Do Česka zkátka přišel nový trend - nakupování bez obalu.

Nakupování bez obalu je rozšířené zejména v Severní Americe, Kanadě či v západní Evropě. Hodně příznivců má tento nový trend např. ve Francii či v Itálii. Jedním z obchodních lídrů na trhu je franšízová síť Negozio Leggero, která má jen v Itálii hned 12 prodejen a své zastoupení má rovněž ve Švýcarsku.

Důvody jsou jasné: Ekologie i úspora peněz za obal

Důvody tohoto nového životního trendu jsou kromě ekologie i ekonomické – jednoduše zákazník nemusí platit za obal. Ten podle řady studií tvoří od 5 až do 50 procent maloobchodní ceny výrobku. Procenta částek jsou poměrně rozdílná, větší objem peněz lze ušetřit např. u koření či u parfémů, méně třeba u rýže či mouky.

"U eidamu jsou podíly nákladů na obaly jen malé jednotky procent z regálové ceny, u sofistikovanějšího obalu, jako je například pomazánkové máslo, to může být i deset až patnáct procent," říkají výrobci.

Na nákup do Prahy i na jižní Moravu

Bezobalové potraviny lze nakoupit už i v České republice. Nejméně dvě prodejny jsou již v Praze, konkrétně se jedná o prodejnu „Bezobalu“, která nabízí nejrůznější sortimenty výrobků a snaží se v Čechách stále nový životní trend rozšířit i mezi lidi, a to formou nejrůznějších přednášek či workshopů. Druhou prodejnou je pak prodejna „Nebaleno“, kterou založil mladý ekologicky smýšlející pár Jana a Alex. Tato prodejna se specializuje zejména na prodej drogerie – od pracích prášků, až po kosmetiku. „Bezobalové“ prodejny přibývají i na dalších místech republiky, fungují například již v Brně či ve Zlíně.

Přibývající odpad řeší i vláda

Smysl bezobalového nakupování potvrzují i čísla. Jen v Česku vyprodukuje průměrná čtyřčlenná rodina více než tunu odpadu ročně. I proto se ministerstvo životního prostředí snaží regulovat vyprodukovaný odpad – například zdaněním igelitových tašek (a tedy i zákazu bezplatného vydávání igelitových tašek) nebo např. je stále ve hře i nový povinný systém, ve kterém by lidé platili za popelnice podle váhy odpadu. V řadě obcí je tento systém již dnes běžně "v provozu".

Potraviny a lednice: Které v ní skladovat a jaké rozhodně ne? S vejci děláme velkou chybu - více čtěte ZDE.