Ženy více žárlí, muži jsou větší záletníci. K domácímu násilí je jenom kousek

Co k tomu dodat?
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Byl jsi mi nevěrný! Věta, která většinou znamená konec vztahu. Kde se ale vlastně bere, proč mají lidé potřebu podvádět? A je žárlivost, která často vede k domácímu násilí, vždycky opodstatněnou emocí? Možná překvapí, že mnohem žárlivější jsou ženy.

Zatímco muže víc raní sexuální nevěra partnerky, ženy jsou více zasaženy tou emocionální. Dámy též hůře snáší, pokud zjistí, že jejich partner dostává zprávy od potenciální sokyně, pánové naopak hůře rozdýchávají nevěrnické vzkazy odeslané svou partnerkou. Ukazují to výsledky studie publikované v časopise Evolutionary Psychological Science. Podle ní nevěra způsobuje sexuální nebo emocionální žárlivost, která bývá častou příčinou domácího násilí.

Muži žárlivci? Pozor!

Ačkoliv je v evropské kultuře daleko silněji zakořeněn stereotyp žárlivců-mužů, nedávná studie odborníků z britské Cardiff Metropolitan University odhalila, že to může být jinak. Výzkum spočíval v tom, že respondenti objevili fiktivní facebookovou zprávu, kterou buď poslal, či dostal jejich partner, a následně měli na stupnici vyjádřit své rozhořčení. Výsledky odhalily, že celkově větší stupeň žárlivosti prožívají právě ženy.

Zprávy, které byly respondentům předloženy, byly rozděleny jednak podle toho, zda poukazovaly buď na emocionální či sexuální nevěru, jednak podle toho, zda je partner obdržel či odeslal. Výsledky pak ukázaly, že zatímco ženy reagovaly hůře na zprávy emocionálního typu, muže více rozhořčily ty sexuálně laděné. Co se dělení podle příjemce a odesílatele týče, muže více ranilo, pokud objevili "nevěrnický" vzkaz odeslaný jejich partnerkou, pro ženy byly naopak horší zprávy, které jejich partner obdržel.

Důvodů, proč jsou si lidé nevěrní, je mnoho. Může jít čistě jen o sex, o touhu po novém dobrodružstí, o nudu ve stávajícím vztahu, mohou se tím sledovat zájmy jako povýšení v práci a tak dále. A samozřejmě tu máme i známou krizi středního věku.

"Pokud se na výsledky týkající se zpráv s emocionálním, respektive sexuálním podtextem podíváme z pohledu genetiky, jsou vlastně velmi logické. Pro každý živý organismus je nejdůležitější rozmnožit se. A jelikož matky si mohou být vždy stoprocentně jisty, že své geny předají dítěti, otcovství je věc nejistá," komentuje výsledky průzkumu Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který se zaměřuje i na poradenství v oblasti sexuality.

Žárlivost v digitálním věku

Podle něj muži tedy obecně daleko hůře nesou sexuální nevěru, neboť si pak nemohou být jisti, že vychovávají skutečně vlastní děti. "Ženy naopak tuto jistotu mají, ale na druhou stranu potřebují, aby je partner zajistil. Emoční pouto k někomu jinému může toto zajištění ohrozit." Studie podporuje evolučně odvozené teorie, dle kterých existují rozdíly v tom, co vyvolává žárlivost mezi muži a ženami. Podle vědců je důležité pochopit mechanismy, které jsou základem žárlivosti v digitálním věku.

Skutečná nebo podezřelá partnerská nevěra, která způsobuje sexuální nebo emocionální žárlivost, je přitom častým důvodem domácího násilí. To potvrzují i statistiky Nadace Rosa, podle kterých je ve 34 % případů domácího násilí příčinou agrese žárlivost, ve 14,5 % duševní porucha partnera, v 8 % se jedná o oboustrannou agresi a v 9,6 % případů o sexuální zneužívání.

Může prý pomáhat

Ovšem ať už si o nevěře myslíme cokoli, pravděpodobně tu vždycky bude jako součást vztahu. Dokonce i těch, které jsou dokonalé a naplněné láskou. Málokdo si dokáže připustit, že nevěra může vztahu dokonce prospět. Ale samozřejmě nemusí. Někdy si totiž uvědomíme, že nám na druhém opravdu záleží a že jsme možná nedělali něco dobře. Když je to relevantní a my to napravíme, vztah můžeme zachránit a přes románek partnera se přenést. 

Ovšem jsou i situace, kdy se člověk snaží zachránit něco, co nefunguje. Pak je odhalení nevěry tou poslední pomyslnou kapkou a muže či ženu konečně "donutí" vztah ukončit a začít znovu s čistým štítem. Zároveň však zůstává faktem, že jen málokdo dokáže nevěru odpustit. A v tomto ohledu jasně vedou muži - ti neodpouštějí až z pětaosmdesáti procent. Ženy jsou přeci jen o něco benevolentnější. 

Krutý osud nevěrníků nejen v minulosti: Ženy ušlapal slon, muži pojídali prsty svých milenek. Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru