Nákaza boreliózou: Jak nejlépe ochráníte své zvířecí miláčky?

Léto svádí nejen majitele psů k dlouhým procházkám. Lidé ale v euforii často zapomínají na rizika, která s sebou může vycházka přírodou přinést. Nezanedbatelný problém představuje klíště, a to nejen pro člověka samotného, ale také pro jeho psího přítele. I čtyřnohé členy domácnosti je totiž potřeba před boreliózou a dalšími nákazami chránit.

reklama

Klíště si mnoho lidí spojuje s procházkou v lese či letním piknikem v trávě u řeky. Klíště ale může číhat kdykoliv a kdekoliv, třeba v pražském parku. Navíc realita je taková, že tento parazit může být hrozbou již při teplotách okolo pěti stupňů. Na ochranu psích mazlíčků by pejskaři neměli zapomínat, neboť například zmíněná borelióza by pro ně mohla mít velmi vážné následky.

Veterináři se bohužel setkávají i s chovateli, kteří považují ochranu domácích mazlíčků před klíšťaty za zbytečnou. Říkají si, že když se klíště objeví, tak ho prostě vytáhnou. Neuvědomují si ale, jak velké je v takovém případě riziko přenosu infekce. A to jak na zvířata, tak samozřejmě i na lidi. Ideální je tedy úplně zabránit tomu, aby se klíště přisálo. 

Lidé se mohou chránit vhodným oblečením a repelentními přípravky. Pro ochranu psů a koček je na trhu široká nabídka různých antiparazitárních přípravků, ve kterých nemusí být snadné se zorientovat a vybrat si ten pravý.

Vybíráte pro mazlíčka antiparazitikum? 

Přípravky mají různé formy, různou dobu ochranného působení a také různé účinné látky, které se šíří po těle psa nebo kočky různým způsobem. Obecně lze říci, že přípravky, které se aplikují na povrch těla, tedy obojky, spreje a spot-ony neboli pipety, většinou zůstávají pouze v srsti, kožním mazu či kůži, do zbytku těla pronikají pouze minimálně, a tudíž představují menší zátěž pro organismus.

"V případě tablet prochází účinné substance přes játra, než se konečně dostávají do cílového orgánu, kterým je opět kůže," vysvětluje fungování různých typů antiparazitárních přípravků veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

Nepřisaje se, nenakazí!

Lymská borelióza ale není zdaleka jedinou nemocí, kterou klíšťata přenáší. Mezi další patří také klíšťová encefalitida, ehrlichióza, anaplazmóza či babezióza. Léčba domácích mazlíčků bývá nejen zdlouhavá, ale také drahá. K přenosu nebezpečných onemocnění od klíštěte může dojít okamžitě nebo do několika hodin po přisátí – a to jak u lidí, tak i domácích zvířat. Jakmile chovatel zabrání přisátí klíštěte, zabrání tak případnému přenosu některého z výše uvedených nebezpečných onemocnění.

Jak upozorňuje veterinární parazitoložka MVDr. Červená, chovatelé by tedy měli při výběru vhodného antiparazitika posoudit i to, jakým způsobem funguje: "Přípravky se liší také
v tom, zda jsou klíšťata usmrcena při pouhém kontaktu s ošetřeným zvířetem, nebo zda se klíště musí přisát, aby bylo zabito. Samozřejmě, pokud se klíště musí přisát, existuje zde stále riziko přenosu onemocnění. Ideální je tedy přípravek s repelentním účinkem, který klíště ochromí a zabije již při pouhém kontaktu se srstí, a nedochází tak k přisátí."

Kromě klíšťat jsou hojně rozšířenými a nebezpečnými parazity také blechy a komáři. Komáři nejsou nebezpeční pro svá svědivá štípnutí, ale především pro nemoci, které podobně jako klíšťata šíří. Mezi nebezpečná onemocnění přenášená komáry patří dirofilarióza (srdeční a podkožní červivost) a leishmanióza.

Jak se tedy bránit?

Podle aktuálního průzkumu společnosti GfK je nejvyužívanějším způsobem ochrany psů před klíšťaty a blechami speciální antiparazitární obojek. Podle průzkumu ho volí až 45 % chovatelů psů. Druhým nejoblíbenějším prostředkem mezi pejskaři je pipeta s roztokem ochranné dávky.

"Abychom si ušetřili starosti s vyndaváním klíštěte a obavy, zda nedošlo k přenosu nějaké nemoci, je opravdu na místě investovat do správné ochrany, která příliš nezatěžuje organismus našeho zvířecího miláčka, minimalizuje riziko přenosu onemocnění a působí dostatečně dlouhou dobu. Díky tomu zůstane zdraví našeho psa nebo kočky efektivně ochráněno a my si budeme moci bez starostí užívat odpočinek v přírodě," radí chovatelům veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

S blechami je celoroční potíž

Dalším z řady nebezpečných parazitů psů i koček je blecha. Blechy kladou svá vajíčka do zvířecí srsti, ta pak ve většině případů vypadnou a dostávají se tak do okolí zvířete. Celkově se jen 5 % těchto parazitů vyskytuje v kožichu zvířete, zbylých 95 % blech žije ve zvířecích pelíšcích, na kobercích či v sedačkách v obýváku.

Blechy mohou přenášet různá virová i bakteriální onemocnění a většina zvířat také trpí alergií na bleší kousnutí, která se projevuje intenzivní svědivostí. Krom těchto nepříjemností je blecha také mezihostitelem dalšího parazita – tasemnice. Zvíře ochrání před tasemnicemi i dalšími vnitřními parazity (měchovci, tenkohlavci nebo škrkavky) pravidelné odčervování.

Pořizujeme si štěně: Jak se o ně správně postarat? Více čtěte zde.
reklama
#pes #zvíře #nemoc #prevence #nákaza #klíště #borelióza

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.