Zápach nohou může vést až k nízkému sebevědomí. Co za ním stojí a jak s ním bojovat?

Zápach nohou dokáže pěkně potrápit a v extrémních případech vést až k nízkému sebevědomí a sociálnímu vyloučení. Existuje více faktorů, které způsobují zápach nohou a stejně tak řada řešení. Máme pro vás pár typů, jak lze bojovat s tímto problémem i přírodní cestou. Pokud nejste zrovna příznivci alternativní medicíny, uvedeme i pár konzervativnějších řešení.

02.08.2018 - 13:00   |  
Jak lze bojovat proti nepříjemnému zápachu nohou?
Zobrazit fotogalerii (4)

250 tisíc potních žlázek máme na svých chodidlech, což je nejvíce z celého těla. Pokud jste měli tu smůlu a patříte k lidem, co se jim geneticky potí více nohy, jste odkázáni na celoživotní boj se zápachem nohou. Nejedná se zrovna o běžné společenské téma, ale zápach není společností tolerován a podle průzkumu může vést u manželů až k rozvodu. Existuje celá řada možností, jak lze zápach alespoň zmírnit, ale vyřešit se zatím trvale nedá. Máme alespoň jedno dlouhodobější řešení, a tím je botulotoxin.

Zápach nohou je lékařská diagnóza s názvem bromhidrosis. Dochází k němu kvůli bakteriím živících se naším potem a následně jejich výkaly.

Proč dochází k zápachu a jak ho zmírnit

Za zápachem mimo genetiku může stát plísňové onemocnění nohou. Projevuje se například praskáním pat, suchou pokožkou, bílými mapami a šupinkami. V tomto případě stačí pro řešení antimykotika běžně dostupné v lékárnách. Pro jistotu je vždy třeba navštívit kožního lékaře, aby vám potvrdil, zda se jedná o plísňové onemocnění či nikoliv (zápach nohou může plísňové onemocnění způsobovat nebo ho zhoršovat). V každém případě je třeba vždy volit správnou a vhodnou celokoženou obuv, která větrá, a stejně tak je důležité i pravidelné střídání bot.

Odborníci radí, abychom nenosili pouze jedny boty delší období po sobě, jelikož nedochází k dostatečnému vyschnutí. Při výběru ponožek vždy volit bavlněné a ne umělé. Dámy, které ať už kvůli zaměstnání nebo jen kvůli svému stylu oblékání, nosí silonky do lodiček, by měly alespoň volit takové, co mají antibakteriální vlastnosti nebo jsou upravené koloidním stříbrem či nanočásticemi stříbra.

Botulotoxin a jeho vpichování

Pravidelná hygiena nohou je nutností. Pomoci může i pravidelný peeling chodidel. Trvalejší řešení přináší botulotoxin, který se vpíchává přímo do chodidel. Díky tomu, že dochází k dočasnému zablokování přenosu informací mezi žlázami, nervy omezí pocení a tím i zápach. Musíte si však připlatit řádově tisíce korun, zabere to poměrně dost času kvůli tomu, že chodidla vyžadují minimálně na 50 vpichů botulotoxinu a zhruba po tři čtvrtě roku se musí zákrok opakovat.

Při zvolení toho způsobu dočasného řešení preferujte zařízení, kde pracují lékaři (dermatologická centra, kliniky estetické medicíny). Dobrá zpráva pro lidi, co špatně snášejí bolest - vpichování botulotoxinu naštěstí nebolí.

Alternativou jsou i bylinné koupele

Pokud chcete alespoň zmírnit zápach, můžete použít celou řadu různých deodorantů a antiperspirantů dostupných v drogeriích a lékárnách. Zvolíte-li alternativní způsob, můžete použít tea tree olej buď čistý nebo koncentrovaný, bylinné koupele nohou například v řepíku, dubové kůře, šalvěji, mátě a dalších bylinkách a různých koupelových solích. Velmi pomáhá i omývání nohou ve vodě s trochou octa (nejlepší je jablečný). Odborníci jsou přesvědčení, že ke zhoršení zápachu nohou vede i špatné stravování a nezdravý životní styl.

Snažíte se zhubnout, a pořád to nejde? Tyto chyby děláte nejčastěji. Více čtěte: ZDE.