Zápach nohou může způsobovat i psychické problémy. Jak se ho efektivně zbavit a co skutečně pomáhá?

Na chodidlech se nachází zhruba 250 tisíc potních žlázek, které vyprodukují zejména v letních dnech mnohdy až půl litru potu denně. Pocení lidského těla i chodidel je přirozený proces. Pot sám o sobě nutně ale nemusí vždy zapáchat. Pozor ale, nepříjemný odér totiž může způsobovat celá řada věcí – od genetiky, přes špatnou hygienu, až po nejrůznější nemoci. Velkou roli ale hraje v mnoha případech i nevhodně zvolená obuv.

27.08.2018 - 14:30  
Zápach nohou může způsobit ve společnosti nemalé pohoršení
Zobrazit fotogalerii (5)

Jestliže tento problém znáte, tak určitě tušíte, jak je to nepříjemné nejen pro vás, ale i pro všechny z vašeho okolí. Najednou dumáte nad tím, jak se s tím vypořádat či jakým způsobem to alespoň zamaskovat. Velmi rychle se z toho postupně stává i důvod, proč někteří lidé přestávají ze strachu z odhalení chodit do společnosti či na návštěvy, a i jejich sebevědomí rychle ubývá na síle. Jaká je vlastně příčina a co s tím můžete dělat?

Zápach nohou je lékařská diagnóza s názvem bromhidrosis. Dochází k němu kvůli bakteriím živících se naším potem a následně jejich výkaly. Je tedy třeba bojovat s bakteriemi, ne s potem. Deodoranty obvykle pracují s pachem, ne s jeho příčinou

Kde to vlastně celé začíná?

S intenzivnějším pocením přichází i výraznější tvorba bakterií. V průběhu jednoho celého dne jsou jen nohy schopné vyprodukovat až 0,5 litru potu. Přirozeně, pokud pot z nohou nemá kam odcházet, stává se živnou půdou pro bakterie.

Zamezit pocení? Proboha ne!

Nesmysl! Pocení je velmi zdravé, pot reguluje na teplotu a odvádí z těla škodlivé látky. Deodoranty omezující pocení, ovšem neřeší příčinu zápachu. Existují však způsoby, jak ulevit noze a předejít zápachu i rizikům kožních mykóz. Je to jednoduché, prostě pečovat o nohy i boty zároveň. Je to logické, když strčíme čistou nohu do bot, kde si pěstujeme bakterie, ty se velmi rády přestěhují na nohu. A funguje to i naopak, když máme dezinfikovanou botu, do které dáme zpocenou nohu, bakterie budou taktéž potěšeny z nového bydliště. Pokud chcete vědět více o krémových pěnách, prohlédněte si stránku Allpresan.cz

Nohy si hýčkejte, jak na to?

Nohy si hýčkat krémovou pěnou, která zamezí tvrdnutí kůže, a přitom nechá kůži dýchat. A zároveň používat deodorant, který zahubí nebezpečné bakterie. Nohy vám poděkují a spolubydlící též

Správná obuv jako prevence

Velmi důležitá je i koupě kvalitní a dobře prodyšné obuvi. Tím dalším, co výrazně pomůže je časté přezouvání v průběhu dne. Pokud máte možnost, volte boty otevřené, nebo alespoň částečně otevřené (např. s otevřenou špičkou). Nezapomeňte ani sledovat počasí a podle toho se samozřejmě i obouvat. Jestli se vám přesto nohy zapotí, nechte následně boty dostatečně (minimálně 24 hodin) vysušit, ideálně s vytaženou vložkou. Také není od věci obuv čas od času prohnat pračkou.

Voda s mýdlem jsou naprostým základem

Pouhé opláchnutí vodou zápach nezažene, svým nohám musíte dopřát větší péči. Nohy je nutné pravidelně řádně umývat mýdlem, a to hlavně mezi prsty. Poté je neméně důležité je i pečlivě vysušit. Jednou za čas si rozhodně udělejte sami pro sebe i jistou očišťující kůru pomocí koupele. Ta je dobrá především z různých bylin a preparátů, jenž eliminují zápach, bakterie i plíseň. Vhodné bylinky jsou například: Přeslička, dubová kůra či mateřídouška.

Najít pomoc můžete i v kuchyni, konkrétně se solí, octem, černým čajem či sodou. Octem lze vymývat i boty. Nechte chodidla v těchto směsích alespoň půl hodiny a zaručeně to pomůže. Po namáčení nohy následně osušte, nakrémujte přípravkem s antibakteriální složkou a ideálně ošetřete zásypem (pudrem) nebo kypřícím práškem. Na nohy si nakonec obujte otevřené či bavlněné a dobře prodyšné boty a savé ponožky. Někdo si i boty vysypává jedlou sodou. Dalším tipem může být i tzv. chytrá houba či tea-tree olej. Pouhá jedna kapka oleje denně pomůže zastavit šíření zápachu a rozhodně tak zvýší i vaše sebevědomí.

Třetina prvňáčků má deformované nohy. Správná obuv je základ, jak ji ale vybírat? Více čtěte: ZDE.

Nevhodná obuv může vyústit až ve vznik plísně

Trpíte plísní nohou? Nikoliv? Tak to jste šťastný člověk. Tato informace je totiž velmi zásadní, jelikož plíseň může vyústit velmi často právě z nevhodně zvolené obuvi a zapaření chodidel. Plíseň poznáte jednoduše - podle svědění, pálení či zarudlé pokožky. Rovněž olupování kůže nebo puchýře, které se nejčastěji vyskytují mezi prsty, není nic příjemného. Pokud vás tedy plíseň na nohách trápí, rozhodně neváhejte s návštěvou lékaře, který vám poradí co dál.

Lékař radí: Pečujme i o zdravé nohy každý den

"Každé nohy, i ty naprosto zdravé, vyžadují alespoň minimální každodenní ošetřování. Patří sem samozřejmě hlavně jejich standardní očista. Účelem je zbavit kůži především zevních nečistot, ale také potu a rohoviny, a tím i zápachu. Doporučuje se také provést koupel nohou s různými přísadami jednak pro pocit osvěžení, uvolnění a získání lehkosti, ale také ke změkčování nadbytečné rohoviny, kterou pak snadno odstraníme. Právě bylinné koupele dokážou "zázraky" i v eliminaci zápachu nohou či dokonce vzniku mykóz. U pacientů, kteří trpí otoky nohou nebo křečovými žilami, je dobré se vyvarovat i dlouhodobého stání na jednom místě. Pokud se tomu vyhnout nelze, alespoň několikrát přešlápneme vždy ze špičky na patu. Ač se to nezdá, i toto dokáže celkově nohy dobře ochránit," přibližuje lékařka Jiřina Štrobachová.

Zápach nohou může vést až k nízkému sebevědomí. Co za ním stojí a jak s ním bojovat? Více čtěte: ZDE.