Nordic walking: Sport, který pomůže tělu i duši. V čem dokáže být zdraví prospěšný?

Nordic walking je stále oblíbenějším sportem i v České republice
Zobrazit fotogalerii (5)
03.10.2018 - 11:30  

Nordic walking neboli severská chůze je stále oblíbenější rekreační sport, který, jak již samotný název napovídá, pochází se severských zemí, konkrétně z Finska. Vhodný je pro všechny věkové kategorie a hlavním „náčiním“ jsou tzv. finské hole, které pomáhají překonávat těžší terén i nepříjemné stoupání. Proč je tento sport stále oblíbenějším a vlastně dobyl kompletně Evropu včetně Česka?

„Najdi si fyzickou aktivitu, která tě baví a po které je ti dobře." Tak zní jedna ze zásad zdravé psychohygieny. Pro mnoho lidí je to právě severská chůze, která je „chytla“ a prostřednictvím které si posilují svalstvo, zlepšují náladu či si čistí hlavu po náročném týdnu.

Ve Finsku se severská chůze velmi rychle vyvinula v lidový sport, jenž se následně rozšířil po celé Skandinávii či do střední a jižní Evropy. Velkou popularitu má tento sport i v německy mluvících zemích.

Od běžkařů až po důchodce

Zpočátku se nordic walking provozoval spíše jen jako letní trénink pro závodníky na běžkách. Opravdový průlom nastal až v závěru minulého tisíciletí, konkrétně v roce 1997, kdy finská společnost Exel ve spolupráci se sportovci a lékaři vyvinula speciální hůl, umožňující efektivní "severskou chůzi".

Jednou z hlavních výhod tohoto sportu je, že nordic walking je možné provozovat de facto po celý rok, ve všech klimatických pásmech, za každého počasí a v jakémkoli terénu. S holemi je možné chodit, skákat, běhat i provádět strečink. To záleží jen na tom, jestli si zvolíme tempo vycházkové, kondiční nebo výkonnostní. Možná vás některé překvapí, že při severské chůzi spálí tělo stejný počet kalorií jako při rychlém běhu. Velkým plusem tohoto sportu je, že se při něm vyhnete bolestivému a degenerativnímu zatěžování kloubů. Proto není výjimkou provozování tohoto sportu i staršími lidmi.

Pozor na správný výběr holí

Pokud vás tyto argumenty přesvědčí a chcete si minimálně párkrát vyzkoušet nordic walking, dejte si pozor na správný výběr holí. Dá se totiž velmi jednoduše poplést. Například některé řetězce prodávají trekové hole na nordic walking. A to si praticky protiřečí. Treková hůl je výrazně těžší, má těžké madlo s poutkem, a také se hodí do jiného - mnohem těžšího terénu. Nordic walkingová hůl je subtilnější a má jakousi zvláštní rukavičku, když si ji člověk upevní na ruku, tak mu hůl daleko lépe drží a jaksi se vrací při chůzi zpátky do dlaně. Ceny holí se pohybují již od zhruba pěti set až po několik tisíc korun.

Dalším přínosem je i podpora správného držení těla

Dalším velkým přínosem těchto holí spočívá v rozhýbání horní poloviny trupu. Pomohou vám tak docílit správnému držení těla a postupně dochází i k posílení paží či břišních svalů. Pokud navíc správně technicky využijete přednosti holí, uvolní vám zatuhlou krční páteř, zpevní záda a pomůže i od psychického a fyzického napětí.

Se severskou chůzí tak může skutečně začít každý. Je tak i pro ty, kteří se jen tak nedokážou převléknout a vyrazit si ven třeba zaběhat či jinak zasportovat. Mnoho lidí, kteří tuto chůzi vyzkoušeli, na ni nedají již dopustit a pro některé se dokonce stala jakousi „zdravou drogou“.

Velký přehled změn povinné výbavy do auta. Co do ní patří, co všechno se změnilo? Více čtěte: ZDE.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru