Jak a kdy říct dětem, že Ježíšek neexistuje? Nebo to nechat na jejich kamarády?

Děti Ježíška milují a vnímají ho jako realitu. Snad proto celou atmosféru příprav na Štědrý den hluboce prožívají a nemohou se dočkat, až dostanou dárečky. Proč toho tedy nevyužít a nemotivovat při té příležitosti děti k výkonům?

reklama

Děti do zhruba sedmi až osmi let ještě nemají plně vyvinutá mozková centra, neumějí si domýšlet různé věci a souvislosti mezi nimi. "Proto nedokáží poznat rozdíl mezi fantazií a realitou. Ježíšek je pro ně, stejně jako třeba Mikuláš, čert či Baba Jaga a bubák, postava velice skutečná,“ vysvětluje MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog pražské Polikliniky na Národní.

Díky tomu se můžeme se symbolikou nadpřirozených postav naučit správně pracovat. Je to jednoduché – budeš-li hodný, Ježíšek přinese vytoužený dárek. Děti naučíme, že být hodný je dobré.

Motivujte hlavně pozitivně

Nepřehánějte to však, pokud budete chtít díky nadpřirozeným postavičkám nastolit pořádek. "Citlivá dětská duše může zažívat velikou a zbytečnou úzkost, budete-li vyhrožovat, že pokud dítě zlobí, Ježíšek to vidí a žádné dárky nepřinese. Zkuste jej motivovat spíše pozitivně, chvalte, kde dítě pochválit lze," připomíná Mgr. Klára Gajdušková, MA, psycholog.

"Tímto přístupem dětský mozek snadněji pochopí rozdíl mezi dobrem a zlem, dokáže postupně posuzovat, co je špatné a co správné, naučí se vytrvalosti, trpělivosti i zdravé ctižádosti," konstatuje neurolog Stránský. Nemusíte však čekat až na svátky. Snad v každé pohádce najdete symboliku, která vám pomůže v konkrétních situacích.  

Kdy dětem říct, že Ježíšek není?

U každého dítěte je to podle Stránského jiné: "Jako rodiče bychom měli intuitivně vycítit, že dítě o existenci Ježíška už samo uvažuje, protože je například v rozporu s tím, co zná. Zpravidla tato doba přichází v prvních letech základní školy. Dokud ale vidíte, že dcera nebo syn na Ježíška skálopevně věří, nerozmlouvejte mu to. Nechte ho pracovat s jeho fantazií a díky tomu rozvíjet kreativitu. V dalším životě se mu to určitě bude hodit."

Vánoce ovlivňují i dospělé

"Vánoce má většina z nás již od dětství spojené s příjemnými zážitky. Jsou tedy vítanou potravou pro mozek, který neustále baží po slasti. Stromeček, z něhož vám oči až přecházejí, cukroví, koledy a blízcí přátelé – to vše zvyšuje produkci látky dopamin v mozku a my se cítíme dobře," říká neurolog.

Zároveň dodává: "Aby to ale vše opravdu fungovalo, musí se to odehrát podle našich představ – bez stresů z nákupů, z množství návštěv či pracovních úkolů, které je nutné stihnout do Štědrého dne." 

reklama
#Ježíšek #Vánoce #stromeček #dárky #děti #výchova

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.