Socialistická raketa do vesmíru. Jedna z nejošklivějších staveb na světě je v Praze

Žižkovský vysílač je nejvyšší budovou Prahy
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Jedna z nejkontroverznějších staveb Prahy si za 26 let získala mnoho obdivovatelů a odpůrců. V České republice asi nenajdeme budovu, která by rozdělovala společnost tolik jako Žižkovský vysílač. Monumentální architektonické dílo, stojící na místě starého židovského hřbitova, se pravidelně objevuje v žebříčcích o nejošklivější stavbu světa. Co je na ní tak unikátní? A kolik stojí jedna noc v hotelovém pokoji nad Prahou? 

Žižkovský vysílač si vysloužil mnoho přezdívek, ale žádná se neuchytila tak dobře jako vesmírná raketa. Není potřeba bujné fantazie, aby si člověk dokázal představit, jak se z ničeho nic odpoutá od země a letí do vesmíru.

Nahrává tomu nejenom design, ale i fakt, že se jedná o nejvyšší stavbu v Praze. Když k tomu připojíme nápadné osvětlení v nočních hodinách a blikající světla na vrcholu vysílače, chybí už jen zážehové motory, které by vzplanuly mezi činžovními domy na Žižkově.

Žižkovská věž je 216 m vysoká a obsahuje 736 schodů, dva výtahy pro veřejnost a jeden služební. 

Stožár na Petříně

Už od roku 1974 si situace žádala novou a moderní budovu pro televizní a rozhlasové vysílání. První místo, o kterém se uvažovalo, byl Petřín, protože samotná rozhledna do té doby fungovala jako hlavní pražský vysílač.

Tento návrh, který počítal se 160metrovou kovovou konstrukcí, nakonec neprošel díky připomínkám památkové péče. Jestli máte pocit, že Žižkovský vysílač ničí panorama Prahy, tak si představte monumentální stožár vedle Pražského hradu. Jako nejvhodnější parcela pro stavbu byla nakonec vyhodnocena ta na rozhraní Žižkova a Vinohrad. 

Jakešův prst

Stavět se podle návrhu architekta Václava Aulického začalo v roce 1985, kdy poprvé poklepal na základní kámen tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. I díky tomu si na krátkou dobu vysílač vysloužil přezdívku "Jakešův prst".

Vizuální odkaz ke kosmické lodi nakonec zlidověl a na Jakeše si dnes vzpomene málokdo. Zato věž samotná budí pozornost po celém světě. Pravidelně se ocitá v různých soutěžích "krásy", které se věnují architektonickým úletům. 

Během velké rekonstrukce v letech 2011-2012 vznikla úplně nová podoba restaurace a jeden hotelový pokoj, jehož pronájem na jednu noc stojí 15 tisíc korun.

Nejošklivější stavba světa

Tento titul jí před devíti lety unikl jen o chloupek, když na australském turistickém webu VirtualTourist získala slušné druhé místo. Pražská kosmická raketa si však časem pohoršila díky velké světové konkurenci. V žebříčku CNN obsadila čtvrté místo hned za megalomanskými hotely v Pchjongjangu, Dubaji a Palácem lidu v rumunské Bukurešti.

Přesto je stavba velice populární například ve sdílení na Instagramu. Důvodem je kombinace zcela unikátního vzhledu a nádherného výhledu, který věž nabízí ve výšce 93 metrů. Nesmíme zapomenout ani na miminka Davida Černého, bez nichž si stavbu dnes už nelze představit.

Lístek na vyhlídkovou terasu stojí 213 Kč, tím se věž stává jednou z nejdražších vyhlídek v Evropě. 

Love and Hate

Žižkovskou věž můžete milovat nebo nenávidět. Nic mezitím. Vždy ale bude předmětem vášnivých debat, přezdívek nebo návrhů, co s ní. "Uříznout a její tubus strčit do Strahovského tunelu," navrhoval před lety Ludvík Vaculík ve svém fejetonu pro Lidové noviny. A jak se líbí vám? Co vy si myslíte o jedné z nejkontroverznějších staveb v ČR?