Macintosh slaví 35 let: Průkopník věku počítačů s vůní jablek to neměl vždy snadné

Steve Jobs představuje počítač Macintosh.
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Určitě už ani vy si neumíte svůj život představit bez počítačů, které se staly běžnou součástí dneška. Jsou všude okolo nás a dovedou spoustu práce zjednodušit a ulehčit. A je s nimi i zábava, protože díky internetu jejich prostřednictvím lze získávat nejrůznější informace a komunikovat s ostatními lidmi. Víte, že je to už 35 let, co světlo světa spatřil osobní počítač Apple Macintosh s grafickým uživatelským rozhraním, klávesnicí a myší?

Nám dnes přijde zcela samozřejmé, že při práci s počítačem klikáme myší. Předchůdcové Macintoshe si vystačili pouze s příkazovým řádkem a vypadalo to, že tomu tak bude i nadále. Ale to by se nemohl narodit Jef Raskin, který za myšlenkou snadno ovladatelného a levného a dostupného osobního počítače stál při jejím zrodu a také vedl tým jeho vývojářů ve firmě Apple Computers Inc.

Projekt Macintosh vznikl koncem 70. let minulého století. Jef Raskin (1943-2005) se obklopil řadou zajímavých lidí, s jejichž pomocí se podařilo první Macintosh představit světu. V týmu mimo jiné byli Bill Atkinson, Chris Espinosa, Joanna Hoffman, George Crow, Bruce Horn, Jerry Manock, Susan Kare, Andy Hertzfeld a Daniel Kottke.

Jef Raskin nakonec kvůli osobnímu konfliktu se Stevem Jobsem firmu Apple opustil v roce 1982. Říká se, že dal počítači i jeho jméno, a to podle své oblíbené odrůdy jablek McIntosh. Název počítače je však poněkud pozměněn, aby nedocházelo k problémům s ochrannou známkou.

Kultovní reklama pomohla s prodejem
První Macintosh znamenal ve své době přelom ve světě počítačů a výrazný posun k jejich masovému rozšíření. Macintosh přestavil dne 24. ledna 1984 Steve Jobs a jeho uvedení doprovázela kultovní televizní reklama, jež parafrázovala román 1984 od anglického spisovatele George Orwella. Tvůrcem reklamního spotu byl filmový režisér a producent Ridley Scott.

Vysílal se během 18. Super Bowlu 22. ledna 1984 a patrně navždy se vryl do paměti všech přítomných. Ve Scottově reklamě byla v roli Velkého bratra, jak ho ve svém románu popisoval Orwell, společnost IBM, jež se snažila podmanit si počítačový průmysl.

Kompaktní Macintosh 128K
První Macintosh stál 2 495 dolarů, měl devítipalcovou CRT obrazovku s rozlišením 512 × 342 pixelů, procesor Motorola 68000 s taktem 7,8336 MHz a 128 kB paměti RAM a operační systém Mac OS. Pro přenášení dat byla použita 3,5palcová disketová mechanika.

Prodával se s aplikacemi MacWrite a MacPaint, na nichž bylo možné ukázat schopnosti zcela nového grafického rozhraní. Jednalo se veskrze o převratný model v podobě all-in-one, který nebyl určený pouze specializovaným počítačovým odborníkům a nadšencům, ale mohli si ho pořídit běžní uživatelé.

Měřeno z dnešního pohledu se jedná o zcela zastaralou techniku, s níž byste toho příliš nenadělali. Pokud se však podíváme na Macintosh očima člověka, žijícího v polovině 80. let minulého století, jednalo o průlomovou věc, která neměla do té doby obdoby. Zájem podpořený masivní reklamou byl veliký a firmu Apple čekal boom, přestože ji nakonec v prodeji osobních počítačů předstihla firma IBM. Ale i tak se Apple držel na 2. místě v prodejích počítačů po dobu 10 let až do roku 1994.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru