Přehled cen nemovitostí: Kolik zaplatíte za bydlení v okolí Prahy a kde se nejvíc nakupuje

Ceny nemovitostí ve středních Čechách se stále zvyšují
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Ceny středočeských nemovitostí byly podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v letech 2015 až 2017 celorepublikově nadprůměrné. V okresech Praha-východ a Praha-západ patřily k nejvyšším v ČR. Průměrná kupní cena metru čtverečního bytu dosahovala podle předběžných údajů za rok 2017 ve středních Čechách 25 700 Kč.

Průměrná kupní cena rodinných domů činila 3 300 Kč za metr krychlový. "V porovnání se stavem před deseti lety byla cena prodávaných rodinných domů v roce 2017 přibližně o jednu sedminu vyšší," sdělil za ČSÚ vedoucí oddělení Krajské správy ČSÚ pro Středočeský kraj Pavel Hájek.

Cena kupovaných domů byla nad celorepublikovým průměrem, obecně je region, zejména v okolí hlavního města s dobrou dostupností, velmi žádaný. Nad celorepublikovým průměrem byly ve stejném období také ceny rodinných domů v Jihomoravském kraji a Praze. Nejlevněji kupci pořídili domy v Kraji Vysočina. Ve středních Čechách se nejlevněji prodávaly rodinné domy v okrese Rakovník (2 062 korun za metr krychlový).

Ústecký kraj je nejlevnější

Cena jednoho čtverečního metru bytu v roce 2017 byla v porovnání se stavem před deseti lety o více než 5 000 korun, tedy přibližně o jednu čtvrtinu, vyšší. Celorepublikový průměr přesáhly ceny bytů ještě v Jihomoravském kraji, Pardubickém kraji a Praze. Naopak nejlevnější byty byly v Ústeckém kraji.

Ve středních Čechách se nejdráže prodávaly byty v okresech Praha-západ a Praha-východ, hranici 20 000 korun za metr čtvereční přesahovaly taky byty na Mladoboleslavsku, Berounsku, Kladensku, Nymbursku a Benešovsku. Nejlevněji bylo možné pořídit byt na Kutnohorsku a Příbramsku.

Drahé je i Kladno

Ceny stavebních pozemků jsou podle analytiků závislé jak na lokalitě a blízkosti centra, tak na velikosti obce. Roli samozřejmě hraje také dostupnost hromadnou dopravou, ale také třeba možnosti kulturního vyžití.

"Ve většině okresů kraje v období 2015-2017 platilo, že cena stoupá spolu se zvyšující se velikostní kategorií obce a nejvyšší ceny v okresech zaznamenaly největší obce, tedy zpravidla města s počtem obyvatel 10 000 a více (u okresu Praha-západ nad 2 000 obyvatel)," uvádí analýza. V okrese Kladno ale byly nejdražší pozemky v obcích a městech s 2 000 až 10 000 obyvateli.


Životní styl

Hobby