Pravidelné cvičení jako klíč k sexy postavě, ale i lék na neplodnost

Nemusíte být zrovna profi sportovec, abyste udělali něco pro své zdraví. Stačí i chůze
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Dopřávali jste si během prázdnin a dovolených pohodu a krom pár chvil strávených cestou k moři jste spíše lenošili? Výsledkem takového odpočinkového období bývá kromě pár faldíků navíc také celková ztuhlost doprovázená bolestmi zad, která se posléze může snadno zvrtnout až do jedné z civilizačních chorob, například ženské neplodnosti. Co s tím? 

Důležité je začít pravidelně se hýbat. Že nejste zrovna typ, který by se vyžíval v návštěvách fitness a zvedání činek? Nevadí, existují i jiná cvičení, díky nimž dostanete svoje tělo do dobré kondice, a přitom u nich nebudete muset ždímat propocené triko.

V dnešní době má valná většina z nás sedavé zaměstnání a především během horkého počasí a dlouhých teplých dní nás to za sportem netáhne. Je přesto důležité tento náš strnulý životní styl začít vyvažovat.

Není to jen o postavě, ale i o zdraví

Pravidelný pohyb je klíčem nejen k dobře vypadající postavě, ale též jako prevence před celou řadou onemocnění a nejedná se pouze o nemoci související s nadváhou a cévním oběhem. Vedle nemocí postihující psychickou stránku člověka (Alzheimer, demence, deprese) dokáže cvičení eliminovat i jiné civilizační choroby. Strnulá páteř a ochablé svalstvo pánevního dna je často příčinou neplodnosti u žen.

Pokud máte pocit, že ve svém nabytém denním režimu žádnou podobnou aktivitu nestihnete, zvyšte alespoň intenzitu chození. Každých 60 minut tohoto pohybu totiž prodlužuje život průměrně o 2 hodiny.    

"Mladí dávají přednost kariéře před rodinným životem a podceňují stres, uspěchaný životní styl a nedostatek pohybu. Kvůli tomu a dalším příčinám stále roste počet párů, které mají s početím problémy, aktuálně je to již každý šestý pár," říká Jaroslav Hulvert, primář klinického centra ISCARE IVF. I určitý druh neplodnosti ale lze odstranit pouhým cvičením.

Konkrétně se jedná o speciální metodu podle Ludmily Mojžíšové. "Tato rehabilitační metoda vznikla na základě dlouholeté rehabilitační praxe zdravotní sestry Ludmily Mojžíšové při léčbě bolestí páteře a funkční neplodnosti," vysvětluje fyzioterapeutka Lucie Burešová a dodává: "Metoda spočívá v šetrné mobilizaci páteře, žeber a kloubů, v uvolnění a protažení zkrácených svalů a posílení svalů oslabených."

Vypouští se hormony štěstí

Při sportovní zátěži spotřebuje tělo až 15x více kyslíku než za běžného stavu. Díky tomu dýcháme rychleji a intenzivněji až do chvíle dosažení tzv. VO2 (schopnost těla kyslík zužitkovat). V souvislosti s rychlejším dechem je zvyšována i srdeční aktivita. Pokud sportujete pravidelně, dokáže srdce bít efektivněji a je podporován vznik krevních buněk.

Díky tomu dochází k lepšímu prokrvení všech orgánů. I mozek je při sportovní zátěži více okysličován, což vede ke zvýšení bystrosti a zlepšení soustředění. Cvičení zároveň spouští v mozku vyšší tvorbu endorfinů, známých "hormonů štěstí". Právě díky nim máme během cvičení i po jeho skončení lepší náladu.

Pokud byste se rádi začali "hýbat" a dělat něco pro své zdraví, ale neholdujete aktuálně velmi modernímu běhání, workout cvičení a chození do fitness, vyzkoušejte něco klidnějšího. Vedle tradiční jógy a tai-či se nabízí pilates, při kterém je hlavní pozornost soustředěna na hluboké vnitřní břišní svaly, svaly pánevního dna a protaženost páteře.     


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru