Svatý Valentýn a jeho tajemství: Od bičování mladých žen až po smrt na mučidlech

  |  

Svatý Valentýn je jeden ze svátků, který jsme si tak nějak přivlastnili a mnozí z nás možná ani nevědí, proč se vlastně slaví. Jaké jsou vlastně tradiční zvyky v tento den a jaká je jeho historie?

O vzniku tohoto svátku se táhnou dlouhé diskuze a také spousta teorií. Jedna tvrdí, že svátek sv. Valentýna se vyvinul od svátku Lupercalia, dříve Februa (odtud February - únor), ze starověkého Říma. Tato událost připadala právě na únor, většinou okolo 14. dne tohoto měsíce. Svátek měl město vyčistit od zlých duchů a zajistit zdraví na další rok. Vše začínalo rituálním obětováním zvířat, jejichž krví se potřely biče, kterými následně muži bičovali mladé ženy.

Nejstarší valentýnka je pravděpodobně z data 14. 2. 1477. Poslala ji jistá Margery Brewsová svému snoubenci Johnu Pastonovi. Nyní je uchovávána v londýnské Britské knihovně.

Léčitel svatý Valentýn

Ten byl významnou osobou při vzniku tohoto svátku. Jednalo se o katolického kněze, který žil ve 3. století v době císaře Marka Aurelia Claudia (Claudius II.). Ten v celé říši zakazoval manželské sňatky, protože se obával, že oddaní muži budou chtít zůstat se svými milými doma a nebudou chtít do války.

Právě proti tomu bojoval kněz Valentýn, který v tajnosti oddával mladé a zamilované páry. V okamžiku, kdy na to císař přišel, byl Valentýn zajat a zemřel mučednickou smrtí, a to 14. února zřejmě roku 269.

Sice se neví, kdy přesně byl nyní již sv. Valentýn svatořečen, nicméně se ví, že v 5. století byl papežem Gelasiem I. vyhlášen 14. únor jako svátek sv. Valentýna. Splynul tak se svátkem Lupercalia, který připadal na stejné datum, a vyvinul se v dnešní svátek zamilovaných.

Začal se slavit až od 20. století

A to ve formě, jakou známe dnes. Do té doby bylo nějaké datum 14. února naprosto opomíjeno a málokdo něco tušil o svatém Valentýnovi. Za obnovením, řekněme spíše rozšířením této tradice nestál žádný kněz či papež, ale podnikatel Američan Walter Scott, který v té době byl na pokraji bankrotu. Ten totiž disponoval firmou, která se starala o prodej vánočních přáníček. Scott ji rozšířil i na ta valentýnská a započal tak novodobou formu tohoto svátku.

Nejdelším polibkem se může pochlubit thajský pár, který se vydržel líbat 46 hodin 24 minut a 9 sekund. Dodnes jim patří světové prvenství, které uznala i Guinessova kniha rekordů. Tento rekord padl při soutěži o nejdelší polibek v letovisku Pattaya. Vítěznému páru tenkrát přinesl v přepočtu přes 60 tisíc korun.

K Valentýnu se váže celá řada zvyků, které pomalu, ale stále silněji pronikají i do českého prostředí. Je to zejména tlakem obchodníků. Jedná se především o společnou oslavu svátku zamilovanými páry, darování valentýnských přáníček - vyznání lásky (tzv. valentýnky) nebo uzamykání zámečků lásky, které ale původně s Valentýnem téměř nesouvisejí.

Není bez zajímavostí, že právě období Valentýna každoročně zvedá poptávku po visacích zámcích. Na to samozřejmě hojně reagují výrobci, kteří nabízí i podobné zámečky s valentýnskou tematikou a vydělávají tak obrovské sumy.

V České republice až později

Oslavy svátku sv. Valentýna jsou v českých zemích relativně nová záležitost. Jako patroni rodiny byli dřív uctíváni spíše sv. Jáchym a sv. Anna a samozřejmě sv. Josef se svatou rodinou. Tradice sv. Valentýna coby patrona snoubenců se u nás rozšířila až po roce 1989.

Faktem ale je, že svátek zamilovaných se u nás spojuje s jiným datem. Není to jen domněnka, jelikož na to poukazuje i spousta anket, které se v minulých letech konaly. Tím datem je 1. květen, tedy pomyslný 1. máj jako lásky čas.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru