Typický Čech: Řízek, lahváč a ponožky v sandálech. Podle čeho zaručeně poznáme krajana na dovolené?

Tradiční módní výstřelek pravého Čecha
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Léto se blíží a chorvatské pláže už se připravují na každoroční útoky turistů z České republiky. Jsou stereotypy, podle kterých poznáte krajánka ještě předtím, než otevře ústa, a nemusí to být zrovna čepice s národními symboly. Jaké jsou ty nejviditelnější úkazy českého turisty? 

Může se to zdát jako otřepané klišé, ale Čecha na dovolené zaručeně poznáte. Dokonce to není ani nikterak složitá hádanka. Jsme národ svých stálých jistot a neradi se jich zbavujeme. Jsou mezi námi takoví specialisté, kteří si tu svoji domácí pohodu vozí s sebou. Hromada konzerv v kufru auta s českou espézetkou může namátkovou kontrolu na hranicích zmást, zdali se nejedná o pašeráka potravin. Jaké další typické znaky tvoří portrét českého turisty?

Na dovolenou do Chorvatska pravidelně cestuje až 900 tisíc českých občanů. Stává se tak nejoblíbenější zemí, kterou český občan navštěvuje. 

Guláš v konzervě se neztratí

České pivo je klenot Evropy, tak proč si rovnou nepřivézt celou basu. Je jedno, že naplnit kufr předtím, než se vyjede na dovolenou, je jako hraní tetrisu.

Nafukovací náčiní, ploutve, šnorchl, oblečení a hlavně konzervy na týden už nějaké to místo v autě zaberou. České pupíčky mají holt svoje návyky a velký apetit. Jen škoda, že ta šumava tak rychle tvrdne. To guláš v konzervě vydrží i třetí světovou válku. Několik kousků do zásoby na odpolední svačinku se nikdy neztratí…

Letní móda

Ty proklaté ponožky v sandálech. Protřepaná, ale stále živá anomálie, která nemá daleko k tomu, aby se stala národním symbolem. Ani milióny různých vtipů na adresu českého módního vynálezu nedonutí hrdého vlastence zradit svoji letní tradici.

Někdy chorvatské pláže připomínají módní molo, kde se pupkatí strejdové ze středu Evropy snaží vytřít zrak místním opáleným svalovcům svými satirickými nápisy na tričkách: "Piva dělají krásná těla." Ke cti českým šatníkům je nutné dodat, že v minulosti nezbytná ledvinka se dnes stává vzácným úkazem. Nutno dodat, že podniky změnily svoji obchodní strategii a klasickou ledvinku aby Čech pohledal. Ještě že jsou ty igelitky z Lidlu…

Na českou náturu si pomalu musejí zvykat i Italové. Tam se Češi vydali v roce 2017 v počtu překračující půl milionu turistů

Galantní chování především

Je to nakonec přece jenom cizina a řeč, i když má některá podobná slova, prostě není úplně stejná. Jak si tedy porozumět? Typický Čech se snaží vysvětlovat pomalu, ale svojí mateřštinou. Většinou cizinci automaticky tyká a jeho pro něj nesrozumitelné řeči se hurónsky směje. Jo to je legrace…

Úplnou svobodu slova si turista užívá totiž až v zahraničí. Může si nadávat jak chce a nikdo mu nerozumí. Nad touto oblíbenou zábavou většinou přiopilých jedinců se však pomalu stahují mračna. Chorvati se rychle učí a těch pár “krásných” českých slov už za dlouhá léta nejde zapomenout. Navíc pláž je skoro do posledního návštěvníka plná Čechů, a tak podivná zábava postrádá smyslu.

Řízek s okurkou

Popsané stereotypy už dnes snad nemohou být realitou Jenže člověk se během procházky Dubrovníkem nemusí ani moc snažit, aby rozeznal svého krajana. Vždy se najde nějaký detail, který ho prozradí, a nutně se nejedná o smažený řízek na chlebu se znojemskou okurkou.

České pláže mají co nabídnout. Projděte si několik míst, které musíte vyzkoušet. Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru