Chodidlo jako sexuální symbol. Ale aby noha okouzlila, musí být především zdravá

"Ženské nohy jsou jako kompasy, které křižují dlouhými kroky celý svět všemi směry a dávají mu rovnováhu a harmonii," tvrdí François Truffaut prostřednictvím hlavního hrdiny svého filmu Muž, který miloval ženy. Je to pravda a jaké to vlastně je, když je láska skrytá v chodidle?

05.06.2019 - 14:00  
Boty musí být dostatečně široké, především v prstové části. Tvar obuvi by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru vaší nohy
Zobrazit fotogalerii (3)

Na první pohled se může zdát, že monopol erotiky drží prsa, hýždě a rty. To je však jen prvoplánový dojem. Nohy a ženská chodidla vůbec už od věků zaujímají významné místo v erotické přitažlivosti muže k ženě.

Vždyť víme, co dokáže špička nohy delikátně vykukující z páskových bot nebo kotníky v síťované punčošce. Je masáž nohou nevěra? V Pulp Fiction se tato otázka stává předmětem jednoho z nejdůležitějších dialogů filmu. A asi není náhoda, že mnoho vztahů, které končí pod peřinou, začíná pod stolem – náhodnými doteky nohou či chodidel…

Noha musí okouzlit

Stejně tak je zajímavé podívat se na vývoj boty v celé historii. Bota má nohu chránit, ale také zdobit a dodat jí na přitažlivosti, svůdnosti či dokázat status nositele. Od egyptského sandálu, ve kterém byla noha zdobená šperky a malovaná henou vystavována bez cudnosti, přes římské sandály zdobené zlatem a vykládané drahými kameny až po nožku v brokátových pantoflích skrytou před očima mužů pod krinolínou a dostatkem spodniček, kdy vidět kotník vyvolávalo mnoho emocí.

Ať už je noha v lodičce na podpatku, nebo v sandálu s nalakovanými nehty, její přitažlivost je vždy otázkou zdravé krásy. V takovém případě je však samozřejmostí, že noha musí nějak vypadat, pokud možno opravdu přitažlivě.

Na pohled i dotek

Aby noha okouzlila, musí být především zdravá. Pedikúra, nevyjímaje tu domácí, by měla být pravidelným bodem v každém kalendáři. Patnáctiminutová uvolňující lázeň s vonnou solí a olejem pokožku nohy dezinfikuje a změkčí. Poté se nejen snadno zbavíte nepříjemné ztvrdlé kůže a nehty upravíte jednodušeji, ale připravíte nohu i na jemnou reflexní masáž.

Ta může být autogenní nebo od partnera. Pomůže k uvolnění stresu a protažení chodidla, a navíc je spouštěčem sexuální touhy. V našem mozku je totiž oblast chodidel uložena blízko k oblasti... genitálií. Odtud tedy propojení erotogenních zón, vzrušivost přes chodidla a erotizace nohou, kterou by měla, jako protipól či doplnění psychoanalytického pohledu, vysvětlovat právě tato blízkost.

Kdy je třeba vyhledat lékaře?

Léto se blíží, a aby to nohám slušelo i v otevřených botách, pravidelná péče o ně je nutností. Je totiž prevencí proti mykózám, které nohy nejčastěji hyzdí a ničí. Možná vás to překvapí, ale postihují každého druhého člověka, a to celoročně. Nejedná se ovšem o žádné tabu, ale o seriózní zdravotní problém, který ubere noze a pokožce nejen na kráse, ale na zdraví a komfortu.

Zpozorněte, pokud cítíte, že vás pokožka nepříjemně svědí nebo červená; mohou to být právě první příznaky. Hlídejte své nehty a při lakování pozorujte, zda neztratily lesk či se jim nemění barva, nedostávají hrubou strukturu. Pokud ano, pak jednejte rychle. Když totiž mykóza zasáhne více než 25 % nehtu, nezbývá vám než navštívit lékaře. Do té doby lze situaci zachránit dostupnými antimykotiky. Protože aby byla i nadále láska skrytá v chodidlech, musíme o ně hlavně s láskou pečovat. 

Klíčová slova: