Jaké jsou nejlepší „gumové dřeváky“ na trhu? Výsledek testu vás možná překvapí

Teploty stoupají a s nimi měníme obuv. A jak dočasně bohatneme, víc si vybíráme. A naštěstí máme z čeho, když výběr není snadný, rozdíly nejsou jasně viditelné. Tak jsme srovnali důležité značky na českém trhu.

13.06.2019 - 18:00  
Domů i na dovolenou. Na obrázku vítěz našeho testu, značka DUX
Zobrazit fotogalerii (11)

Vlastně si vždy kupujeme "kroksy" nehledě na to, jak se boty opravdu jmenují. Firma Crocs uvedla první boty v roce 2002 na Floridě jako boty do lodě. Později se prezentovaly jako "boty do lázní, co nekloužou". Dnes se chodí v "gumových dřevácích" už úplně všude, doma, do práce a používají je i řidiči a z původních škaredých gumových dřeváků se stal módní doplněk. Doba se zbláznila.

Co vlastně máme od gumových bot čekat?

To je na nás. Možná nám postačí jako přezůvky na zahradu a pak je celkem jedno, jaké mají vlastnosti, na druhé straně stojí "relaxační obuv" s certifikátem zdravotního prostředku. Také můžeme mít i velmi módní obuv, ale jak se říká, pro módu se trpí.

Pokud chceme boty na pár kroků, je jedno, jaké. Pokud chceme elegantní botu a naším pánem je náš image, pak Crocs. Pokud chceme opravdu dobrou a navíc relaxační botu nebo hrozí vybočený palec, pak DUX.

Když to shrneme, můžeme mít levné boty, módní boty, boty s propracovaným marketingem nebo relaxační obuv, ve které si noha výborně odpočine. Nejen noha, ale i záda. Prostě vysoce funkční boty.

Levné boty koupíme na trhu třeba za stovku. Proč ne. Jsou tvrdé a kromě toho, že se v nich potí noha, těžko hledat nějaké výhody. Ještě si dejme pozor na certifikáty.

Jde o tvar chodidla! Noha se vyvíjela naboso

Když už máme chodit v pěnových botách, tak ať si to chodidla užijí. Pěna má schopnost se přizpůsobit. Důležitý je návrat k přírodě, kontakt chodidla s podložkou, jako byste chodili bosí. A v tom spočívá zázrak kvalitních gumových dřeváků, že nadlehčí plosku a uleví tak celé noze. Noha se vyvíjela pro chůzi na boso. Je třeba, aby všechny receptory dávaly informace, tedy styk nohy s podložkou. Takže když máte dobré boty, oživujete své receptory. Jenže právě tady hraje roli materiál a to je úzké místo většiny modelů. Důležitá je i funkce pásku přes patu, ať nejsou z bot "nazouváky", kde musíte stále krčit prsty, aby boty nespadly.

Dnešní boty, aspoň ty "klasické", si zachovávají dřevákovský tvar. Je velmi praktický, zajišťuje stabilitu, bota drží na noze a chodidlo nohy má dostatečný kontakt s botou. A právě jemu budeme věnovat naši pozornost.

Srovnání: Cena vs. hodnota

Testovali jsme dobře dostupné značky a srovnávali jejich vlastnosti, užitnou hodnotu a cenu. Porovnali jsme, jak se boty nosí, jaký mají kontakt s chodidlem, zda kloužou, vzhled a cenu.

  • Gumové nazouváky Marine od Ardonu: Vypadají celkem dobře, nekloužou, ale jsou ve srovnání dosti tvrdé, noha si v nich moc neodpočine. Ale co bychom chtěli za 131 korun!
  • Crocs: Ikona tohoto druhu obuvi je velmi elegantní. Dřeváky se nosí dobře a nekloužou. Nejsou ani tvrdé, ani měkké, nepadají, jsou elegantní. Stojí v průměru kolem 800 až 1 100 Kč. Relaxační obuv to ale není.
  • Suecos: Španělská značka (neznámo kde vyráběná) se pyšní certifikátem "protiskluzové" a prodávají je i weby se zdravotními pomůckami v kategorii „zdravotnická obuv“. Což ovšem neznamená zdravotní obuv. Boty samotné jsou kvalitní, noha má podporu i stabilitu a dobře se nosí. Stojí v průměru mezi 700 a 900 Kč.
  • DUX: Rozdíl pochopíme, když "přestoupíme" z levných bot do duxů. Obuv je z termoplastu, to znamená, že jakmile do bot vklouzneme, ty se kolem nohy zahřejí a změknou a vytvarují kolem nohy. Pocit chůze naboso je téměř dokonalý včetně mírné nestability, která nutí tělo držet se vzpřímeně.  DUX je též nositelem německého certifikátu kvality ÖkoTest* jako relaxační obuv a termoplast neuvolňuje rakovinotvorné ftaláty. Cena je od 790 do 890 Kč. Pro nás vítěz srovnání. Přesvědčte se sami na boty-dux.cz.
  • Peter Legwood: velmi dobrá bota s dobrým marketingem, při koupi v obchodě si můžete nechat botu nahřát a vytvarovat. Ovšem ne v partiích chodidla, ale kolem nártu, aby nedřela. Peter Legwood má u nás asi nejlepší marketing, informace doprovázející botu jak při nákupu na webu, tak i u prodejců jsou perfektní. Cena kolem 1 300 Kč. Nejspíš kvůli servisu. Pro nás druhá volba.

----

* Německý ÖkoTest je velmi citlivý na přesnost interpretace certifikátů, proto pro korektnost uvádímé přesné znění výsledků testů:

Test 2008:  Ve srovnávacím testu dosáhl jediný výrobek hodnocení „Sehr gut“ a to model DUX v barvě červené.

2018:  V opakovaném testu bot obhájily boty DUX (ve variantě modrá navy, vel. XXL) titul „Sehr gut“. Tento test nebyl srovnávací.

Klíčová slova: