Pes není popelnice: Jakých největších chyb se dopouštíme při krmení?

Nechat psa dělat vše, co se mu líbí, určitě není dobře
Zobrazit fotogalerii (3)
19.06.2019 - 18:00   |  

Správné krmení je pro psa důležité nejen z hlediska výživy, ale i výchovy. Často se vědomě i nevědomky dopouštíme při krmení našich čtyřnohých miláčku chyb, které mohou vést nejen ke špatnému zažívání pejska, ale i k výchovným problémům. Přinášíme vám ty nejčastější prohřešky, které dělají pejskaři při podávání potravy psům.

Je to stále o tom samém. Svému zvířecímu miláčkovi chceme samozřejmě dopřávat to nejlepší jídlo, mnohdy dokonce i lepší, než konzumujeme my. Jenomže to je začátek cesty do pekel, respektive k veterináři. Protože to, co považujeme za delikatesky, může být pro psy životu nebezpečné. A pak jsou tu i špatné návyky, kterých se dopouštíme, někdy i nevědomky.

Špatná pravidelnost krmení

Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. "Pokud si ho z misky nesní, odeberte mu ji a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, například večer. Taková důslednost se vám vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. Dospělého psa je dobré krmit dvakrát denně, hlavně větší plemena, která jsou náchylná k torzi žaludku," říká expert na výživu psů Martin Pučálka. Naprosto nevhodné a nevýchovné je, pokud pejsek granule nesní a ohrnuje nad nimi čumák, mu dávat alternativy v podobě vařeného masa nebo konzervy.

Přilepšování od stolu

Pes umí dělat velmi smutné oči, když chce dostat aspoň kousek jídla z našeho talíře. Krmit psa jídlem od stolu je ale naprosto nevhodné, protože ho tím nejen rozmazlujeme a říkáme mu, že má stejné postavení jako my, ale učíme ho i loudit. Tento zvyk je pak zvlášť nepříjemný, pokud pes loudí u cizích lidí, například v restauraci.

Pozor, časté přilepšování vařeným jídlem může mít za následek odmítání klasických granulí. Navíc lidská strava se pro psy absolutně nehodí. Větší množství soli a koření, které obsahuje lidské jídlo, přetěžuje ledviny a způsobuje žaludeční potíže. Také není vhodné dávat psovi krmivo před tím, než se sami najíte. Je důležité ho učit podřízenému postavení ve "smečce."

Řídit se chutí pejska

Samozřejmě pejsek je ten, který krmivo konzumuje, ale pokud se budete řídit tím, co pejskovi chutná, můžete často skončit u průmyslově vyráběných nekvalitních krmiv. Ta jsou často dochucována solí a chemickými náhražkami a pejskovi samozřejmě chutnají, ale jeho zažívání má již menší radost.

Vybírejte tedy rozhodně z kvalitních krmiv a pejskovi vždy dejte na zkoušku menší dávku a uvidíte, která mu budou nejvíce chutnat. Balení vždy kupujte v uzavřených balíčcích, abyste se vyhnuli kontaminaci.

Překrmování psa

Ale on vypadá stále hladově a všechno sní, tak proč mu nedopřát? To je častý argument majitelů překrmených psů. Ano, pejsci sní cokoliv v jakémkoliv množství, pokud jim to chutná. Je důležité jim dávat opravdu jen odpovídající množství i v případě, že bude chodit hodinu po jídle smutně vylizovat misku. 

Každé psí plemeno má svoji váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek na obalu krmiva. Při dávkování je vždy nutné přihlédnout individuálně k danému psovi. Vždy je lepší krmit míň. Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více, než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.

Krmení před a po procházce

"Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily, a předejdeme tak i torze (přetočení) žaludku. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i po krmení. Naučte ho vždy jíst půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce," dodává Martin Pučálka.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru