Sportem k trvalé invaliditě platit nemusí. Jen musíte zvolit takový, který vaše klouby neodrovná

V těle jsou desítky kloubů, bolet může prakticky kterýkoli
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Problémy s klouby rozhodně nejsou otázkou jen pro ženy nad padesát či šedesát let. Trpět bolestí může doslova každý. Na druhou stranu je pravdou, že bez pohybu dostávají také pořádně "zabrat". Jak tedy zvolit správný sport? Jaká aktivita je vhodná a klouby nedevastuje?

Výběr ideálního sportu je do jisté míry otázkou preferencí každého člověka. Kloubům obecně prospívá pravidelná pohybová aktivita. Při problémech s bolestmi kloubů je vhodné například plavání a cvičení ve vodě, protože se snižuje zátěž vyvíjená na klouby. Vhodná je také pravidelná chůze po měkkém terénu, například na lesních cestách.

Pozor na časté úrazy kloubů

Úrazy kloubů mohou být buď méně vážné, kdy stačí kloub zpevnit použitím obinadla, anebo vážné, které jsou spojeny s výraznou bolestí, otokem a hematomem a omezením hybnosti zraněného kloubu. Jako první pro zmírnění otoku kloub ledujte, nohu si položte nad úroveň kyčle a postižené místo stabilizujte obinadlem.

V lidském těle je zhruba 210 kostí. Přitom více než 180 je spojeno nějakým kloubem. Když bolí, můžete dost trpět. Příčin může být mnoho, ať už jde o poruchu obranného systému, infekční onemocnění, nebo třeba dědičné vady a další.

Nohu především nezatěžujte a co nejdříve vyhledejte pomoc lékaře. Následná léčba se liší dle typu a rozsahu poranění kloubu. Záleží, zda se jedná o mikrotraumata, nebo už o malé natržení či dokonce úplné poškození kloubních pouzder, vazů, šlach, eventuálně úponů a svalů.

"Pokud se jedná pouze o mikrotraumata, terapie speciální metodou je možná ihned, díky cvičení v mikropohybu či v pouhé představě. To pomáhá kloub stabilizovat, udržovat správný svalový tonus a pohybový program, na který bylo tělo zvyklé," říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. U větších strukturálních poškození je nutný nejdříve klid 4 – 6 týdnů, než může pacient začít naplno zatěžovat.

Kterým sportům se vyhýbat?

V případě potíží s bolestmi zad či kloubů bych doporučila vyhýbat se sportům, které jsou spojeny s vyšší a nárazovou zátěží (například při rychlém a náhlém pohybu, jako je třeba tenis, ale i golf). A také aktivitám, při nichž dlouhodobě zatěžujeme pohybový aparát (například dlouhodobý běh).

"Dále byste se měli vyhýbat sportům, u kterých si nemůžete zvolit vlastní tempo, a také těm, u kterých hrozí vyšší míra rizika úrazu či pádu, jako jsou volejbal nebo fotbal," dodává doktorka Tomanová. Vyhýbat bychom se také měli všem dalším kontaktním a bojovým sportům, to bychom mohli skončit hodně špatně.

Pohyb u lidí 60+

U lidí ve starším věku vždy záleží na případných zdravotních problémech, kondici a trénovanosti konkrétního jedince. Obecně, pokud chtějí starší lidé udělat něco pro své zdraví a s pohybem jako takovým, je ideální začít nejprve chůzí, popřípadě jízdou na kole či plaváním. Předem je ale potřeba vazivové tkáně a svaly na výraznější zátěž důkladně připravit.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru