Diamanty po česku. Ten největší u nás dal premiér Karel Kramář svojí ženě

Důl v Jižní Africe
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Diamant je jedna z nejtvrdších látek na světě, ale také velmi cenný obchodní artikl. Ceny některých kousků člověku protočí panenky, a proto jsou častými důvody válek a konfliktů. Jaké diamantové bohatství najdeme u nás? 

Slovo diamant znamená v původním řeckém tvaru nezničitelný. Kromě specifických vlastností láká lidské oko i krásou a vysokou hodnotou. Proto je jeho nejznámější využití právě v oboru šperkařství, kde se z diamantu vybrušuje briliant. 

Náhrdelník pana premiéra

První československý premiér Karel Kramář svoji ženu opravdu miloval. Daroval jí totiž náhrdelník, jehož součástí je jeden z největších zasazených diamantů ve střední Evropě. Naděžda Kramářová ve stylu a vkusu nezapřela ruský původ. Tento unikátní šperk je ve vlastnictví státu a je ho možné vidět jen při výjimečných situacích, kdy se otevírá k prohlídkám veřejnosti sídlo českých premiérů - Kramářova vila. 

O hodně větší využití diamantů je v průmyslu. Pro šperkařství z bezcenných kusů se vyrábějí řezné, vrtné a brusné nástroje. 

Největší diamant na světě
V roce 1905 byl v Jihoafrické republice nalezen zatím nepřekonatelný rekordman mezi diamanty. Najdete ho pod jménem Cullinan, které získal podle Sira Thomase Cullimana, jenž stál u zrodu dolu, kde byl tento diamantový obr nalezen. Když porovnáme čísla, je evidentní, o jaký unikát se jednalo. Velikost diamantu Cullinan je 3 106 karátů a 621 gramů, oproti tomu druhý největší diamant Excelsior se pyšní velikostí 995,2 karáty a 199 gramy. 

S přehledem největší diamant na světě se ovšem zhodnotil až broušením. Z velkého gigantu se urodilo několik menších, ale i tak velkých a krásných broušených diamantů. Všechny vzácné kousky dnes patří anglické královně Alžbětě II. a jsou součástí korunovačních klenotů, které jsou uložené v Toweru. 

V České republice existují tři případy nalezeného diamantu. První v Dlažkovicích, druhý v Chrášťanech a třetí ze Starého Města byl nakonec jen kousek umělého sklo-keramického materiálu.

Nutno dodat, že těžba vzácného nerostu v jižní Africe stála mnoho životů. Vrchol krásy bohatého světa je tedy často tvrdě vykoupen mnoha nevinnými oběťmi. 

Diamant jako investice

Vzácný nerost dnes není jenom ceným blyštivým doplňkem, ale velmi výraznou investiční komoditou. Jeho cena se v podstatě nemění a je velkou investiční jistotou. Své o tom ví i firma DIC, která s diamanty na našem trhu obchoduje. Té se dokonce povedlo v roce 2008 prodat úplně ten největší. Jeho velikost byla 13,38 karátů a stál přes 6 milionů korun. 

Vzduch je naše moře: První let největšího letiště v České republice. Více čtěte zde.
Klíčová slova: