Řešení pigmentových skrvn neodkládejte. Na rady našich babiček rovnou zapomeňte

13.08.2019 - 18:00  

Kosmetičky obvykle pomáhají odstranit pigmentové skvrny, které vznikly během léta na plážích a nebo během zimních lyžovaček. Problémem jsou často ale i pigmentace po těhotenství nebo jako následek užívání hormonů.

Nejlepší je v tomto případě k problému přistupovat co nejrychleji a nenechávat to na později. Daleko jednodušeji a lépe se dosahuje kýženého výsledku. Podle stáří pigmentové skvrny se pak odborníci rozhodují pro jeho různé možnosti odstranění.

Jak na ně?

V rámci pigmentových skvrn, které jsou staré maximálně jeden rok, stačí sáhnout po slabších chemických peelinzích, retinoidech (deriváty vitamínu A) a nebo je možné použít speciální ošetření pomocí koncentrace derivátu vitamínu C ve spojení s dalšími účinnými látkami.

Při starších pigmentových skvrnách je často nevyhnutelné jít do intenzivnějších ošetření jako IPL - intenzivně pulzní světlo a nebo také laserová terapie. Během těchto vyšetření se působí na postižená místa pomocí vysokoenergetického světla. Podle velikosti a intenzity pigmentové skvrny se nastaví, zda má ošetření působit v povrchových vrstvách, a nebo je nevyhnutelné působit v hlubších vrstvách kůže.

Pigmentové skvrny jsou menší nebo větší hnědé skvrny kožního barviva, jež se vyskytují na různých místech pokožky. Mohou mít různý tvar, velikost i intenzitu zabarvení.

Vše má nějaký čas

Důležité je vědět, že výsledky nejsou okamžitě. Počet potřebných opakování se liší, ale průměrně je na dosažení požadovaného výsledku třeba 4-6 ošetření. Pokud jsou pigmentové skvrny starší, je třeba pokožku narušit víc, to znamená, že reakce a doba hojení se prodlužuje. Pokud mají vybraní jedinci navíc tenčí a citlivější pleť, připraví se na ošetření dopředu - buď určitými přípravnými ošetřeními, a nebo krémem, který je na něco podobného určený. Ten většinou obsahuje slabší koncentraci kyseliny glykové.

Každopádně odborníci nedoporučují kupovat si volně prodejné bělicí krémy přes internet, hlavně ne z krajin, které jsou mimo Evropu. Jsou s nimi totiž horší zkušenosti a hlavně díky nežádoucím reakcím, a to hlavně na krémy, které byly z USA.

Hydrochinon je účinná látka na bělení pokožky, ale od roku 2001 je v celé Evropské unii v kosmetických výrobcích zakázaná kvůli toxikologickým rizikům a pravděpodobnosti způsobení pozánětlivých hyperpigmentací. V USA jsou ale podobné výrobky stále volně k nákupu.

Nedoporučuje se ani domácí bělení pomocí přírodních receptů, jako je citron, petrželová nať nebo jablečný ocet. Při každém podobném problému je totiž nejlepší jít hned na konzultaci s kožním lékařem a nebo do kosmetického či estetického centra.

Asiatky se bělí krémy i mýdlem

V mnoha asijských zemích, jako je Thajsko, Srí Lanka, Čína, Korea či Indie, má poptávka po kosmetice jeden společný faktor, cílem používání je světlá pokožka. Asiatky jsou tmavší, což je přirozené; zatím co ony nám naši světlou pokožku závidí, Evropanky se zas natírají samoopalovacími přípravky a nebo se sluní na plážích.

Vypadá to tak, že všude na světě se lidem líbí opak toho, jak vypadají. V minulosti se bohaté vrstvy na rozdíl od pracujících na polích zdržovaly během celého dne ve stínu místností či slunečníků.

Světlá pleť tam proto symbolizuje něco jako bohatství a vysoké postavení. Jde o podobný jev jako přívlastek "modrá krev", který u nás pochází z modrých žilek prosvítajících na bílé, neopálené pokožce naší někdejší šlechty. V takové Číně si přísloví "jeden bílý zakryje sto škaredých" odevzdávaly celé generace. Výsledkem je obrovská poptávka po bělicích produktech v celé Asii.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru