Nejhorší česká jména pro děti. Důvod k nenávisti vlastních rodičů

Jméno s člověkem zůstává na celý život
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Vybrat jméno pro svoje miminko je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které vás v roli rodičů čeká. Někdo se vydá tradiční cestou a neexperimentuje, jiní se zase svezou na módní vlně, ale přece jenom se vždycky najde někdo, kdo opravdu nemile překvapí.

Stigma na celý život. Jméno máte od prvního dne narození až do své smrti. Jistě. Zpětně lze na úřadech zařídit případnou změnu, ale byrokracie má mnoho překážek a pro své okolí jste prostě jednou definitivně pojmenován. Ve většině případů jméno přijmeme a naučíme se s ním žít.

Naše osobnost roste spolu s ním. Existují však jména, která jsou doslova za trest. V těchto případech je úplně pochopitelné, když se v dospělosti člověk pojmenovaný hrozným jménem rozhodne pro změnu. Na jaká nejhorší jména v České republice narazíte?

Být extra

Hlavní motivace k tomu zvolit jméno, u kterého zůstává rozum stát, je většinou touha po odlišnosti. V mnoha případech to zcela jistě funguje. Jsou však tací, kteří opravdu přestřelí. Vliv cizokrajných jmen občas nadělá více škody než užitku. Jak jinak si vysvětlit, že můžete na ulici potkat Quentina Nováka?

Hledět pro inspiraci do ciziny se ne vždy vyplatí. Čím dál častěji se na rodných listech českých miminek objevují jména jako Izrael, Chavier, Melody, Salome, Attila či Ulfréy. Jiní zase projektují do svých potomků oblíbence ze světa umění. Někteří tak volí jména jako Lennon, Dexter, Leonardo.

Exotická jména si rodiče často volí hlavně proto, že jde o míšený pár. Odlišné kultury se tak potkávají i na rodném listu. V tomto případě je podobný postup zcela pochopitelný. Případy, kdy se však jedná jen o povrchní touhu se nějak odlišit či být senzační, dopadají vesměs katastrofálně. Vždyť ono vám to dítě, až bude dospělé, poví samo.

Nebýt tradiční

Touha po originalitě nemusí být nutně šlápnutím vedle. Často se dnes mezi dětmi objevují zajímavá jména, která přicházejí z jiných zemí či se znovu nalezla v minulosti. Takový Bartoloměj, Zachariáš, Barnabáš nejsou zrovna obvyklá jména, ale rozhodně se nejedná o nic podivného.

Každý se nemusí jmenovat Jakub, Tomáš či Jan. Stejně tak u dívek čím dál častěji slyšíme jména jako Karla, Adina, Ida, ale třeba i Amma. Jméno to je také o vkusu, ale nemusíte být zarputilý zastánce starých pořádku, aby vám nenadzvedlo obočí jméno Kornelie či Perla. Jsou však extrémy, které neprojdou ani na matrice.

Být šokující

Existuje však jedna kategorie rodičů, kteří se v tomto případě chovají vyloženě bez zábran. Vítězi nejhorších jmen, které musela kdy matrika řešit, je jistě Análie. Paradoxně, kdyby rodiče chtěli polský tvar Analie, či ve formě s dvěma nn, holčička by se tak mohla pyšnit jménem, které by jí jistě poněkud znepříjemňovalo život.

Jsou však další extrémy. Milovníci červených italských aut se nebojí pojmenovat svoji dceru Ferrari či být doslova trapný, když se pokouší pojmenovat dítě jménem Investice. Pověstný český humor má blízko buranství, které si poněkud zahrává se životem nevinného človíčka.

V České republice však existují zákonné normy, které brání rodičům improvizovat se jmény, jak je libo. Lingvistka a autorka Miloslava Knappová má s tím více než obrovské zkušenosti. Kromě toho, že napsala „bibli” českých jmen s názvem Jak se bude jmenovat vaše dítě, také se podílí na výzkumu toho, zda je netradiční jméno vůbec možné dítěti přidělit.

Znalecký posudek, který stojí 3 až 5 tisíc korun, pak hledá v zahraničních matrikách, aby se našel nějaký důkaz o tom, že takové jméno někde na světě existuje. Byrokratická překážka je tak někdy opravdu zbytečná, ale alespoň se nemohou dostat ke slovu vtipálci a šílenci. Stejně tak se mezi českými jmény najdou velké kuriozity.

 


Životní styl

Zdraví

V obraze