Hřiby jako talíře. Houbaři prožívají nirvanu, která hned tak neskončí

Najít se dá opravdu úžasná úroda, podívejte se dále do fotogalerie
Zobrazit fotogalerii (13)
21.08.2019 - 08:30  

Po nehodě v Černobylu a úniku radiace z tamní elektrárny se říkalo, že mimo jiné rostla spousta hub. Přímý vliv se na českém území nikdy nepotvrdil. Ovšem to, co se v lesích děje teď, by klidně dalším podobným spekulacím nahrávalo. 

Samozřejmě žádnou souvislost s radiací ani ničím podobným v tuzemských lesích nehledejte. Na druhou stranu kdokoli v těchto dnech vyrazí na houby, s prázdnou neodchází. Dokonce se dá říct, že si můžeme vybírat, jaké druhy hub se rozhodneme sbírat.

„Roste prakticky všechno, co k tomuto ročnímu období patří. Různé druhy hřibů, zejména populární hřib hnědý, pančák, nebo jakkoli mu chcete říkat. Setkat se však můžeme s holubinkami, liškami, bedlami i masáky či ryzci, klouzky nebo kozáky,“ vypočítává Karel Hvížďala, který houbaří už několik desítek let. Podle něj ani není třeba jezdit nikam extrémně daleko. 

Příroda si zatím poradila

Důvod je prostý, počasí posledních dní zkrátka houbám velmi přeje. Prší téměř na celém území republiky, přitom je teplo. Znamená to v podstatě ideální houbové podmínky a houbaři tak prožívají něco jako nirvanu. „Ono to zase není tak horké. Takové období je každý rok. Ovšem je fakt, že letos možná začalo o něco dříve. Sice doznívají letní druhy hub, ale najít už se dají i ryze podzimní kousky.“

Oproti minulým roků si "lebedí" například na Berounsku. „Tam jsme loni spíše paběrkovali. Teď sbíráme ve velkém. Není příliš horko a zaprší skoro každý den,“ doplňuje Hvížďala. Příroda si tak evidentně poradila s tropy, které panovaly ještě před několika týdny. Podhoubí se vzchopilo, přesto je zatím otázka, jak bude "opravdová" podzimní sezona vypadat. Stát se toho totiž může ještě opravdu hodně.

Lesy jsou plné lidí

S množstvím hub samozřejmě stoupá i počet lidí, kteří do lesů vyrážejí. Bohužel ne všichni se dokáží chovat tak, jak předepisují nepsaná "lesní pravidla". Příroda to tak odnáší různými kelímky, nedopalky od cigaret, ale i hlukem a utrhnutými houbami, které se zrovna nehodily. Bohužel i to je stále častější trend.

Podle odborníků zatím neprožíváme opravdový houbový boom, i když to tak místy vypadá. To pravé ořechové prý na mnoha místech přijde zhruba za týden. Týká se to třeba nižších poloh na Liberecku, ale i dalších oblastí. Každopádně už dnes nejsou výjimkou hřiby velké doslova jako talíře. Takže rozhodně doporučujeme - vyrazte do lesa!

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru