Detox nemusí být hladovka, můžete si ho užít. Stačí dva týdny a budete jako vyměnění, říká dietolog a vysvětluje postup

Jen málokomu se při slově detox vybaví nadšení a něco příjemného. Kupodivu to ale jde i s úsměvem
 

Jste unavení, malátní a bez energie? Vyřešit by to mohl detox organismu. Teď nechme stranou hubnutí, různé koktejly na hubnutí a tak dále. Zaměřme se opravdu jen na očistu sebe sama, což se před Vánoci hodí. Jen málokdo o detoxu neslyšel a pro řadu z nás je synonymem odříkání a tak trošku nutné zlo, které rádi odkládáme. Není však jen o hladovění. Můžete si ho užít a pojmout jako skvělý relax! 

Naštěstí máme přírodu a bylinky, které jsou v průběhu očisty skvělými společníky. Díky moderním postupům, tradici i výzkumům můžete dnes jedním polknutím tělu dopřát sílu devíti bylin a restart, který organismus ocení.

Základem je naše strava

„V dnešní době se znečištěným vzduchem, s přítomností pesticidů v potravě, velkým množstvím environmentálního znečištění a všudypřítomnými chemikáliemi jsou játra vystavena velké zátěži. Nedokáží nečistoty odvádět efektivně. Stejně tak jsou nadměrně zatíženy i ostatní orgány důležité pro přirozenou očistu našeho organismu, například plíce, ledviny a tak dále,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz dietolog Radim Konečný.

Na řadu proto přichází očista, která může tělu pomoci. „Čtrnáctidenní detox kúra podpoří detoxikaci těla a nastartuje ho správným směrem. S očistou na nic nečekejte, únava vám jistě napoví, že začít byste měli právě teď.  A pozor, rozhodně to nemusí být utrpení, udělejte si z očisty relax.“

Impuls z přírody

Správným impulsem pro unavené tělo mohou být silné bylinné extrakty. Ty pomáhají detoxikovat organismus a přispívají tak k jeho lepšímu stavu. Chcete znovu pocítit přirozené vlastnosti těla bez škodlivin, které ho zpomalují, unavují a deprimují? „Organismus bez nahromaděných toxických látek je přirozeně plný energie. Využijte moc devíti bylin, které vás podpoří při restartu,“ má jasno Konečný.

„Pokud bychom žili v perfektních podmínkách, naše tělo by se dokázalo detoxikovat samo. Když vše funguje, jak má, játra pracují jako neunavitelný filtr, který neutralizuje a zároveň pomáhá odvádět 99 % toxinů a škodlivin z krve,“ říká Radim Konečný.

Pampeliška, která se tradičně používá jako jaterní tonikum, podle něj přispívá ke stimulaci trávení a stejně jako pýr plazivý podporuje očistu těla a zdraví močových cest. Heřmánek prý zase podpoří trávení a o správnou funkci jater, která je pro detoxikaci těla nezbytná, se postará ostropestřec mariánský.

Kopřiva napomáhá zbavovat tělo přebytečné vody a yucca (zázrak indiánů) rozředí toxiny a škodliviny a napomůže je odvést z těla ven. „Podobně jako dobře známá bříza bělokorá, která svými silnými močopudnými vlastnostmi přispívá k pročištění. V dnešní době velmi oblíbená chlorella pomáhá odstranit těžké kovy z těla a příznivě tak ovlivňuje funkci žlučníku, jater a ledvin. Zelený ječmen je silný antioxidant.“

Detox jako odpočinek

Jen málokomu se při slově detox vybaví nadšení a něco příjemného. „Zkuste to jinak, zvolněte a relaxujte. Nehladovte, ale z jídelníčku vyřaďte těžká a smažená jídla. Nezapomínejte dostatečně pít. Choďte brzy spát a probouzejte se s růžovými tvářemi.“

Během těchto 14 dní odložte alespoň některé povinnosti na druhou kolej a začněte se věnovat opravdu sobě. „Zajděte si na masáž a nezapomeňte na pohyb – stimuluje lymfatický tok, krevní oběh, dýchání a zároveň podporuje pocení, díky kterému se škodliviny z těla odvádí rychleji,“ doplňuje Konečný.

KAM DÁL: Proč je tolik Nováků a víte, odkud pochází právě vaše příjmení? Zjistit to může být docela jednoduché.