Doktorka Kociánová radí: Kdy začít s otužováním, na co si dávat pozor a může se otužovat opravdu každý?

Co vy, šli byste do toho?
 

Otužování je v poslední době fenomén. Propadly mu i celebrity, sociální sítě jsou plné fotek. Co se ale s naším těle v ledové vodě děje, co se může stát, když nebudeme připraveni? Nejen na to odpovídá MUDr. Eva Kociánová z I. interní kliniky-kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc a garantka projektu Srdce v hlavě.

Paní doktorko, je otužování vhodné pro každého?
V zásadě ano. Pokud si otužování představíme jako zlepšování tolerance chladu, je pro každého. To se dá provádět i tak, že se budeme méně oblékat a doma méně topit. I to je otužování. Otužování chladným vzduchem zvládne v různé míře každý. Plavání v ledové vodě nebo dokonce pod ledovými krami je extrém, a ten už pro každého není. Někde mezi tím je otužování studenou sprchou a aktivní pobyt v chladné vodě, toto mohou provádět zdraví jedinci po postupné adaptaci na nízkou teplotu. Taková forma otužování není vhodná pro nemocné s onemocněními srdce, vysokým krevním tlakem a plicními onemocněními.

Jak na to, pokud jsem úplný začátečník?
Způsobů, jak se začít otužovat, je mnoho. Lze začít ochlazováním vzduchem, ať už krátkým pobytem na chladném vzduchu nebo oblékáním menšího množství vrstev. Lze začít ve sprše ochlazováním končetin a postupným prodlužováním času a rozšiřováním ochlazované zóny. Můžete začít i venku u vody, pro takové situace je ale lepší najít si zkušeného parťáka nebo otužileckou skupinu. Nikdy se nenořte do chladné vody sami.

Je otužování přínosné i v prevenci kardiovaskulárních onemocnění?
Víme, že dlouhodobé a pravidelné střídavé vystavování teplu a chladu zlepšuje pružnost cév. Toho se dá dosáhnout saunováním nebo třeba i střídavými koupelemi. Cévy, které jsou pružné, jsou zároveň mladé. Otužování má i mnoho dalších prokázaných efektů, jako je zlepšení nálady, zvýšení energie, zlepšení adaptace na stres, zlepšení citlivosti tkání k inzulínu, zlepšení odolnosti proti infekčním onemocněním.

Mohou se otužovat lidé s vysokým krevním tlakem?
Samotný kontakt s velmi chladnou vodou cévy stáhne a krevní tlak se výrazně zvýší, což může být pro kardiaka nebezpečné. Pacienti dlouhodobě léčení pro vysoký krevní tlak nezřídka trpí tlustší svalovinou srdce, my lékaři tomu říkáme hypertrofie myokardu, což je situace, ve které je srdce náchylnější ke vzniku arytmií. Chladná voda práh pro vznik arytmie snižuje.

Jsou nějaké signály, kdy je otužování zdraví nebezpečné?
Otužování není závod, s nikým jiným, ani sám se sebou. Otužování s sebou nese vystoupení z vlastní komfortní zóny, ale k dosažení pozitivních efektů stačí krátká doba, 30 sekund až tři minuty. Ve sprše si nejspíš neublížíte, při ponoru do chladné vody se to stát může. Při plavání v chladné vodě jsou varovnými známkami pocit chladu končetin a horší pohyblivost, určitě byste neměli pociťovat přeskakování srdce, bolest na prsou nebo ztížené dýchání.

Je lepší začínat s otužováním v mrazivé zimě, nebo raději na jaře?
Začít se dá kdykoli. Lidské přirozenosti nejbližší a psychologicky nejsnadnější je postupné prodlužování léta.

KAM DÁL: Jako zdravotní sestra si moc nevydělala. Šla na to jinak a peníze se jenom hrnou.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru