Existují potraviny, které psy pomalu zabíjejí. Odborník radí, jaké jídlo jim určitě nedávat

Rozhodně svým pejskům nepodávejte solená masa či jiné solené potraviny
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Pokud máte psa a občas vaříte, tak se tato činnost bez vašeho čtyřnohého miláčka zřejmě neobejde. Pejsci doufají, že se na ně usměje štěstí v podobě odpadlého kusu masa či zeleniny. Dávejte však dobrý pozor na to, co jim dáváte.

Domácí mazlíčci umějí vykouzlit tak intenzivní pohled, že jim při vaření přilepšujeme odhozením masa nebo je dokonce necháme dojíst na talíři jídlo od oběda. Z výživového hlediska to není moc zdravé, nemluvě o výchovném aspektu. Jsou ale určité potraviny, které bychom psovi nikdy neměli dávat, abychom nehazardovali s jeho životem. Které jsou ty nejvíce nebezpečné?

Zrádný muškátový oříšek

O Vánocích často používáme muškátový oříšek. Ten krásně koření jídlo, ale pro psy je velmi nebezpečný. Způsobuje silné křeče a může být ve vyšším množství až smrtelný.

Ani klasické ořechy nejsou pro psa zdravé. Pozor si dávejte především na vlašské a makadamové ořechy. Ty jsou pro psí organismus vysoce toxické a způsobují alergické reakce, špatnou koordinaci i třesavku. Smrtelné mohou být pro psy, kteří mají vrozené srdeční potíže.

Nezdravá slaná jídla

Rozhodně svým pejskům nepodávejte solená masa či jiné solené potraviny. Sůl mají sice psi rádi, ale není pro ně zdravá. Zatěžuje ledviny, kosti i klouby, a navíc není dobrá pro trávení. Sůl také patří k nejčastějším alergenům.

Čokoládové nebezpečí

Čokoládu miluje většina z nás a svůj život si bez ní nedovede představit. Čokoláda je pro psa v určitém množství toxická a smrtelná, především pak ta hořká. Může za to přítomnost těchto látek - kofein, teobromin a vysoký obsah tuku. Pes, který si smlsne na velké dávce čokolády, tak může mít srdeční problémy, které vedou až k úmrtí.

Hroznové víno a avokádo na špatné zažívání

„Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce, a především vážné problémy s ledvinami. Dále pak například třešně, meruňky a hrušky způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů.

Kofein způsobí zvracení

Jakékoliv potraviny a nápoje, které obsahují kofein, jsou pro psa naprosto nevhodné. Pozor si dejte například na kávové sedliny, které může pes snadno vyčenichat. Kofein zapříčiní stimulaci nervového a cévního systému a může způsobit zvracení, neklid, ve vážných případech dokonce smrt.

Nadýmavá cibule

„Lidskému organismu cibule dodá plno zdravých živin. Psovi bohužel ale ve větším množství velmi škodí, protože obsahuje látky, které ničí červené krvinky, a mohou tak vyvolat i anemii. Nehledě na to, že cibule psa velmi nadýmá. Vhodná není ani pažitka, jak syrová, tak ve vařeném stavu,“ dodává Martin Pučálka.

KAM DÁL: Psa jí ukradli přímo na ulici, hodili ho do dodávky a ujeli. Pro gangy je to teď hodně výnosný byznys.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru