Houby rostou jako o život. Najdete je téměř všude, přesto je dobré si místo předem vybrat

Tak co, navnadí vás tyto kousky?
Zobrazit fotogalerii (8)
 

Pokud rádi houbaříte a ještě jste letos nevyrazili, měli byste to co nejdříve napravit. Lesy jsou totiž hub plné, odnést si můžete hned několik jedlých a chutných druhů. Přesto, že pěkné nálezy hlásí lidé z celé republiky, je dobré se dopředu připravit a místo si vytipovat.

Stačí se podívat na sociální sítě a je jasné, že letní sezona houbaření je v plném proudu. Počasí sice přeje růstu, zároveň ale znamená velkou červivost hub, počítat musíte i s plísní. Tedy ne vše, co najdete, si také z lesa odnesete. Není to však důvod k smutku, protože lesy jsou momentálně opravdu plné.

Vyplatí se zeptat

Než vyrazíte a jdete do prvního lesa, který cestou potkáte, je lepší se připravit. Podívat se právě na sociální sítě, kde existuje celá řada skupin, ve kterých se lidé v pozitivním slova smyslu chlubí svými úlovky. Takže pět minut vám může ušetřit nepříjemné zklamání. Protože i když rostou, stále se najdou "bílá" místa. Ostatně to platí pro jakékoli roční období.

V některých skupinách se dokonce můžete přímo poradit s odborníky. „Normálně jsem se zeptala a dostala jsem asi deset tipů. Pomocí mapy jsme se pak rozhodli, kam pojedeme,“ usmívá se Martina Horáková z Prahy. Nakonec i s rodinou zvolila Klánovický les a nelituje. „Růžovky, pár hřibů, samozřejmě všudypřítomné babky. Polovinu nalezených hub jsme v lese nechali, byly červivé. Ale i tak super.“

Najít se dá téměř všude

Petr Kužel bydlí u Pelhřimova. A Vysočina je momentálně houbovým rájem. „Můžete si vybírat. Hřiby, masáci, pančáci, sem tam nějaká bedla, křemenáče a další houby,“ vypočítává. Přitom se "nehoní" po lese, chodí většinou po cestách nebo rovinatém terénu. „Mám svůj věk, bolí mě kolena. Ani kdoví kolik kilometrů už nedám. Přesto už týden nosím plný košík, kdykoli do lesa jdu.“

Dobré nálezy však hlásí i Ústecko, Plzeňsko či Kladensko. Tradičně Jihočeský kraj, ale i jižní Morava či okolí Zlína. „Chce to trošku popojet. Ale najít se dá, i když na pravé žně zatím čekáme,“ hlásí Zuzana Kolářová. Takže jestli nemáte po zbytek neděle co dělat, plán už je teď jasný. Houbaření zdar!

KAM DÁL: Nedostatek vitamínu D zřejmě zhoršuje průběh nemoci COVID-19. Většina Čechů ho přitom má nedostatek.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru