Indický šafrán jako lék prakticky na všechno. Kurkuma ochrání játra, srdce i cévy

Indové konzumují průměrně dva gramy tohoto koření denně
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Indové konzumují průměrně dva gramy tohoto koření denně. A právě díky tomu podle výzkumníků mají několikanásobně nižší výskyt civilizačních onemocnění v porovnání s evropskými krajinami. Tam totiž jedí kurkumu spíše v miligramech. V čem tkví její síla a od čeho všeho vám může pomoci?

Kurkuma je známá také pod svým názvem indický šafrán. Jedná se o rostlinu, kterou v ajurvédské medicíně považují za lék prakticky na všechno. Kolíbkou ajurvédy je Indie a právě tato země je původcem kurkumy.

Málokterá rostlina se může pochválit tak širokým efektem pozitivních vlivů na lidské zdraví, jako má tento sušený mletý kořen, který je u nás hodně znám také jako součást koření kari. Dodává mu totiž jeho typickou intenzivní oranžovo-žlutou barvu a koření také svěže voní. Za léčivé vlastnosti této klíčové složky mnoha pokrmů zodpovídá unikátní účinná látka, která se nazývá kurkumin.

Přírodní alternativa léků proti zánětům

Kurkumin je v současné době jeden z nejslibnějších kandidátů na potlačení zánětu bez dalších nežádoucích vedlejších účinků. Řada klinických studií potvrdila, že na zánětlivé procesy má identické účinky jako kortizon nebo fenylbutazon.

Hlavní protizánětlivý účinek kurkuminu souvisí hlavně s jeho schopností potlačovat srážlivost krevních destiček a tlumit proces vyvolaný zánětlivými faktory. Předpokládá se, že v nadledvinkách stimuluje tvorbu kortizonu, který přímo podporuje léčivé procesy.

Podávání kurkumy se nedoporučuje kombinovat s žádnou jinou angikoagulační léčbou.

Úleva od revmatických bolestí

V rámci klinických pokusů se pacientům s revmatoidní artritidou podávalo 1 200 mg kurkuminu denně. Výsledky byly srovnatelné s další skupinou pacientů, jejíž léčba probíhala klasicky fenylbutazonem v rámci dávky 300 mg denně.

Ukázalo se, že u obou skupin došlo k prakticky identickému zmírnění ztuhlosti, opuchnutí kloubů a zlepšení pohyblivosti. Právě proto se kurkuma doporučuje jako doplňkový lék revmatoidní artridy, kde významnou úlohu v rozvoji onemocnění hraje právě zánět a oxidační stres.

Uvolňuje křeče 

Kurkuma obecně zmírňuje poruchy trávení, plynatosti a také nadýmání. Kurkumin totiž podporuje tvorbu žluče, což vede k lepšímu trávení tuků. Působí také proti zánětům žaludku, tenkého střeva a snižuje tvorbu nepříjemných žaludečních vředů. Uvolňuje také křeče hladké svaloviny trávicího traktu, podporuje vylučování gastrinu, což je hormon, který vyvolává produkci žaludečních kyselin, a také pankreatických enzymů, díky čemuž se zase omezuje množství helikobakteru v žaludku.

Ve formě antioxidantu je kurkuma přímo zodpovědná za ochranu jater a dokáže jim pomoci při chronických problémech, jako jsou infekční záněty a překonávání žloutenky. Příznivě také ovlivňuje léčbu jater při jejich toxickém poškození.

Už jen pravidelné podávání malých dávek kurkumy snižuje hladinu tuku v krvi. Díky tomu účinku a také schopnosti kurkuminu snižovat sráženlivost krve a zabraňovat tak tvorbě krevních sraženin se zařazuje tento antioxidant do skupiny látek, které potlačují velmi nebezpečné zdravotní problémy. Na mysli máme především kardiovaskulární onemocnění, mozkové mrtvice a hluboké žilní trombózy.

Mírní Alzheimerovu nemoc

Kurkumin totiž snižuje tvorbu amyloidových plaků, čímž chrání neurony před toxickými účinky tohoto peptidu. Tyto mechanismy nejspíše sehrávají roli v nízkém výskytu Alzheimerovy choroby v Indii, kde se konzumuje velké množství tohoto koření. Nedávný výzkům dokázal, že lidé, kteří jedí často jídla okořeněná kari, a tudíž i kurkumou, jsou méně postižení oslabením kognitivních funkcí podmíněných věkem.

KAM DÁL: Doktorka Cabrnochová: Meningokok je neskutečně rychlý. Přitom začíná jako obyčejná chřipka.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru