Je opravdu lepší být ranní ptáče, nebo si můžete v klidu přispat? Experti hovoří jasně

Mnohem více než na tom, jestli jste "ranní ptáče", nebo spíše sova, záleží na tom, jestli spíte dostatek hodin
 

Notoricky známé pořekadlo "ranní ptáče dál doskáče" zná asi každý z nás. Je to ale opravdu tak, nebo se ve skutečnosti vyplatí být spíše "sova", tedy člověk, který je produktivní zejména v noci a ráno budíka rozhodně nenastavuje?

Co se týče produktivity a ranního vstávání (či nevstávání), existují dva typy lidí. První jsou ti, kteří vstanou odpočatí a svěží s prvními paprsky slunce a nadšeně poslouchají zpěv ptáků, pak jsou tu ale také ti, kteří v 8 hodin ještě vypnou budíka a bez výčitek spí dál, informuje web Healthline.

Ranní ptáče

  • nejlépe se cítí ráno
  • chodí spát brzy
  • probouzí se brzy
  • nejméně energie má odpoledne a večer
  • dělá mu problém ponocovat

Tento typ lidí je tak lépe uzpůsobený k tomu, aby se lehce přizpůsobil většině běžných pracovních rozvrhů. Obecně tedy platí, že ve společnosti existuje určitá shoda na tom, že zvyky těchto lidí jsou v mnoha ohledech "lepší" než zvyky sov.

Podle studie z roku 2012 je tento typ lidí také mnohem šťastnější, tedy bylo u nich pozorováno větší množství pozitivních emocí než u sov. To může být způsobeno tím, že je pro ně díky jejich zvykům mnohem snazší začlenit se do společnosti a fungovat jako její plnohodnotná součást.

Odvrácená strana

Na druhou stranu může být pro ranní ptáčata velmi obtížné se seznamovat s novými lidmi a tyto vztahy poté nějakým způsobem udržovat. Důvodem je zejména fakt, že sociální vazby lidé často navazují v pozdních hodinách v restauracích a barech, tedy v čase, kdy většina ranních ptáčat už spí nebo se chystá jít spát.

Sova

  • mají více energie v noci
  • chodí spát pozdě
  • cítí se nejlépe později během dne
  • po brzkém probuzení se cítí unavení

Být noční sovou často není ideální. Většina pracovních pozic, otevíracích rozvrhů apod. je strukturována od 9 do 5. Sovy tak mohou mít problém stíhat si zařídit běžné úkony, nebo dokonce si udržet zaměstnání. Mladí lidé, kteří se řadí mezi sovy, mohou mít také problém se školní docházkou, neboť je strukturovaná velmi podobně.

Studie z roku 2019 naznačuje, že u lidí, jejichž zvyky je řadí mezi sovy, mají zvýšené riziko vzniku duševních poruch a metabolických problémů. Být sovou ale není vždy špatná věc, někteří lidé zkrátka preferují pracovat pozdě večer, protože mají na práci tolik potřebný klid.

Nejdůležitější zkrátka je, abyste si dopřáli kvalitní spánek, a ne to, kdy se tak stane.

Zdroj: Healthline

KAM DÁL: Vstávání brzy ráno pomáhá s kondičkou i depresí. Pozitivních věcí je ale mnohem více.