Limuzíny miliardářů: Nechybí vířivky, vodní postele nebo přistávací plochy

Limuzíny patří odjakživa k nejluxusnějším vozům. Vozili se v nich i prezidenti z nejrůznějších koutů světa
Zobrazit fotogalerii (10)
 

Můžete se cítit jako velcí pánové, možná i dokonce jako králové nebo největší boháči na světě. Stačí jediné: Sednout si do jakékoliv limuzíny, ve kterých se běžně vozí jen šejkové, králové nebo třeba ruští zbohatlíci, zavřít oči a nechat se ukolébat luxusem. Které limuzíny z celého světa patří absolutně k těm nejpřepychovějším? Zasněte se s námi…

V současnosti, ale i v minulosti nebylo výjimkou, že „papaláši“ z celého světa si nechávali na zakázky vyrábět nejrůznější auta s luxusní výbavou. Výjimkou nebyly třeba extradlouhé limuzíny Rolls Royce Phanom se speciální úpravou Genaddi, které dosahovaly více než sedm metrů, či americká žihadla s přistávací plochou na vrtulník.

Oblíbenou limuzínu, i když nikoliv zdaleka tak luxusní, měl i první český prezident Václav Havel. Jeho speciální limuzína BMW z roku 1991 stála deset milionů korun a dokázala "pelášit" až 250 km/h.

Těžko uvěřitelný Americký sen 

Jistě nezapomenutelným výtvorem, jenž byl přichystán jistému americkému podnikateli, byl tzv. American Dream (Americký sen). Ten byl sice vyroben již v roce 1992, ale svou specifikací a bizarností jistě nadchne i dnes. Jedná se totiž o limuzínu s délkou více než třicet metrů, celkem 26 koly a dvěma motory. K jejímu ovládání jsou dokonce potřeba hned dva řidiči a zejména díky svým neuvěřitelným rozměrům byla zapsána také do Guinnessovy knihy rekordů.

Ke snadnějšímu zatáčení byla konstrukce třicetimetrové limuzíny vybavena, kromě třech řad kol, i kloubem uprostřed. I přesto ale nebylo řízení limuzíny na běžné silnici rozhodně žádnou hračkou. Před každým výjezdem tak bylo jisto jistě nutné náležitě analyzovat celou vybranou trasu, kterou se měl vůz vydat. I proto se tento scénář velmi detailně podobal například řidičům kamiónů s nadměrnými náklady.

Vodní postel, vířivka i parkoviště na vrtulník

Když se podíváme do interiéru, tak i ten patřil k absolutním nadstandardům. Cestující se mohli uvelebit na pohodlných pohovkách, pustit si televizi, dát si něco dobrého z baru či si vyzkoušet vodní manželskou postel. Vrcholem všeho byla pak prostorná vířivka. Zadní část vozu výrobce uzpůsobil dokonce k přepravě vrtulníku. Zkrátka luxus se nacházel na každém kroku.

Když se podíváme na již zmíněný Rolls Royce Phantom, tak ten zejména z důvodu výbavy zaujal spíše „boháče - chudáky“. Nabízí „jen“ kožené sedačky, menší bar či LED televizi. Vířivku či další neuvěřitelnou výbavu byste zde hledali velmi těžko. Rolls Royce se tak snažil zaujmout alespoň jinými „vychytávkami“. Pro tuto značku typická soška na kapotě se tak například automaticky zasune v momentu, kdy vypnete motor. A to i z důvodu, aby se nestala terčem zlodějů, což nikdy nebylo u této značky žádnou výjimkou. Další vymožeností, nad kterou zůstává rozum stát, jsou speciální pneumatiky, které dle výrobce po případném proražení dokážou ujet ve stokilometrové rychlosti ještě minimálně sto kilometrů. Ani výkon tohoto krasavce není nikterak zanedbatelný. Motor o výkonu 460 koní dokáže vyvinout rychlost i 240 km/h.

Maybach pro boháče - klasiky

Luxusem oplývá i další z námi zmíněných vozů – Maybach 62S Landaulet. Ten dokonce obsadil bronzovou příčku v nejideálnějších vozech pro miliardáře, které zhruba před rokem vydal časopis Forbes. Toto více než šestimetrové monstrum s šestilitrovým biturbo motorem s výkonem 612 koní má po vzoru starých limuzín dokonce zasouvací střechu nad zadními sedadly.

Zvláštností je, že prostor posádky a řidiče je oddělen, podobně jako tomu bylo u starých aut z třicátých let minulého století. Interiér vozu je luxusnější, než si běžný smrtelník dokáže představit. Základem při sestavování vozu byl především dostatek prostoru, který je vhodně doplněn o nejrůznější moderní technologie. Cena vozu se pohybuje zhruba kolem jednoho milionu eur, takže ani tento vůz zřejmě není „pro obyčejné smrtelníky“.

Hummer H2 k vidění i v Praze

V našem výběru nemůžeme zapomenout ani na obří limuzínu Hummer H2, kterou lze vidět i při procházkách Prahou. Vejde se do ní dvacet lidí a kromě neobvyklého osvětlení včetně nasvíceného baru je vybaven samozřejmě i televizí či je zde možné si zahrát i třeba na Playstationu a k tomu si dát z místního baru něco dobrého. Zkrátka, meze se nekladou ani zde... 


Zdraví a styl