Makulární degenerace vás připraví o zrak během několika týdnů, varuje primářka očního oddělení

K lékaři si také zajděte ihned, pokud máte rozostřené vidění
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Na světě trpí středně těžkým až těžkým poškozením zraku 217 milionů lidí a dalších 36 milionů je slepých. Za tímto postižením stojí nejčastěji refrakční vady jako krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Ty je ve vyspělých zemích možné jednoduše vyřešit pomocí brýlí, kontaktních čoček nebo laserové operace. Zcela zásadní je však prevence, ta často odhalí celou řadu problémů.  

„Pravidelná návštěva očního lékaře může odhalit krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Často při ní ale lékař zjistí vážná onemocnění, u nichž závisí úspěšnost léčby na včasném zahájení. Příkladem takovéto nemoci mohou být věkem podmíněná makulární degenerace nebo zelený zákal,“ uvádí oční lékařka MUDr. Věra Kalandrová.

Postupuje to velmi rychle

Makulární degenerace, resp. věkem podmíněná makulární degenerace, spočívá v postižení žluté skvrny, tedy centrální oblasti sítnice. Makulární degenerace v sobě zahrnuje dvě na první pohled rozdílné formy onemocnění – suchou a vlhkou.

U suché formy dochází ke zhoršování vidění postupně a na vině je úbytek a poškození sítnicových buněk. Účinná metoda léčby zatím neexistuje. Šíření je ale možné zpomalit podpůrnou léčbou, konkrétně kombinací vitamínu C, E, luteinu, zeaxanthinu, zinku a mědi. Dále odborníci doporučují dodržovat zdravý jídelníček, snížit případnou nadváhu, udržovat krevní tlak v normě, a především nekouřit.

Pomůže biologická léčba

Druhou formou onemocnění je tak zvaná vlhká forma, při které dochází k prorůstání cév. „Objevuje se méně často, ale bez vhodné léčby ke ztrátě zraku dochází rychle, obvykle v řádu týdnů,“ vysvětluje MUDr. Ivan Fišer, Ph.D. Pomoci může biologická léčba.

Zatímco dříve si ji museli pacienti platit sami, nyní je na vybraných očních klinikách a nemocnicích hrazena pojišťovnami. V České republice už je navíc k dispozici nová biologická léčba, u které dochází díky lepšímu průniku do sítnice k rychlejšímu nástupu účinku. Léčba také účinkuje déle, proto je možné aplikovat ji po počáteční nasycovací fázi už pouze 1x za 3 měsíce

Prevence jednou za dva roky

Jedinou možností, jak zrak chránit (a v některých případech zachránit), je odhalení nemoci ihned v počátku. „Navštěvujte vašeho očního lékaře alespoň 1x za 2 roky. Lékař vám zkontroluje ostrost zraku, nitrooční tlak a zaměří se také na vyšetření očního pozadí. K lékaři si také zajděte ihned, pokud máte rozostřené vidění, zamlžený pohled či pozorujete vlnění rovných linií,“ radí primářka oční kliniky Lexum v Brně.

Jak se o zrak starat každý den?

Kromě vyvážené stravy a dostatku pohybu doporučujeme univerzální pravidlo 20:20:2. Dívat se dvacet sekund do dálky vždy, když je váš zrak zaměřen dvacet minut do blízka – například při práci na počítači nebo třeba telefonu. Denně bychom také měli strávit dvě hodiny venku, ideálně v přírodě. 

KAM DÁL: Ministrův nekrolog: Nechť ministr Blatný odpočívá v pokoji a snad i bez trafiky.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru