Nejlepší diety pro ženy přes padesát. Jsou jednoduché a budou vás bavit

Většina z těchto diet se vyznačuje vysokým obsahem zeleniny a průmyslově nezpracovaných potravin
 

Ráda byste shodila přebytečná kila, ale nevíte, jak na to? Chtěla byste vyzkoušet nějakou účinnou dietu, ale ztrácíte se v jejich nepřeberném množství? Nezoufejte. Výzkumníci objevili ty nejvhodnější diety pro ženy po menopauze.

Celkově nejlepší: Středomořská dieta
Tato strava je hodnocena jako jedna z nejzdravějších téměř pro každého, včetně žen nad 50 let. Je založena na typickém řeckém a italském jídelníčku z 60. let. Vyznačuje se nízkým obsahem nasycených tuků.

Obsahuje především zeleninu, luštěniny, ovoce, ořechy a celozrnné produkty a jako primární zdroj tuku zde slouží kvalitní olivový olej.

Středomořská strava je sice převážně rostlinného původu, zahrnuje ale velké množství ryb a mléčných výrobků, stejně tak i malé množství vajec, drůbeže a červeného masa.

Desítky let výzkumů ukazují, že tato dieta snižuje riziko různých chronických chorob souvisejících s věkem, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, rakovina a stařecká demence.

Jedna ze studií poukazuje na to, že má tato dieta velký vliv i na snížení rizika vzniku obezity u žen před i po menopauze.

Výzkumníci zjistili, že dodržováním tohoto jídelníčku můžete riziko nabrání přebytečné hmotnosti snížit až o 30 %.

Nejlepší pro zdraví srdce: DASH dieta

Podle centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jsou srdeční choroby jednou z hlavních příčin úmrtí u žen nad 50 let.

Výzkumy také poukazují na to, že faktory, které mají na svědomí zvýšené riziko vzniku srdečních onemocnění, se po menopauze dramaticky zvyšují.

DASH dieta se vyznačuje nízkým obsahem sodíku a důrazem na potraviny bohaté na vápník, draslík a hořčík, o kterých je známo, že pomáhají snižovat krevní tlak.

Omezení sodíku se může lišit v závislosti na osobních potřebách každého z nás. Někteří omezují příjem této živiny maximálně na 2 300 mg denně, jiní až na 1 500 mg denně. Obě tato čísla jsou v souladu s dietními doporučeními americké asociace pro zdraví srdce America Heart Association.

Tento typ stravy obsahuje hlavně zeleninu, ovoce a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku. Dále také celozrnné produkty, luštěniny, ořechy, semena, ryby a drůbež. Nedoporučuje se jíst červené maso a sladkosti. Uzeniny jsou na této dietě přísně zakázány.

Omezení slaných, průmyslově zpracovaných potravin ve prospěch jídel bohatých na různé typy živin má mimo ztrátu hmotnosti také mnoho dalších výhod. DASH dieta totiž snižuje cholesterol a pomáhá nám regulovat hladinu cukru v krvi, jak potvrzují studie.

Nejlepší rostlinná dieta: Flexitariánská dieta

Tento typ stravování se skládá ze semi-vegetariánského dietního plánu, který je převážně rostlinný a maso, vejce, mléčné výrobky a ryby obsahuje jen příležitostně.

Tato dieta je nejoblíbenější mezi ženami, které ze svých jídelníčků vyřazují maso, ať už ze zdravotních, nebo jiných důvodů.

Flexitariánská dieta je skvělou volbou pro každého, kdo má zájem o zvýšení příjmu vlákniny a rostlinných bílkovin.

Jedna ze studií uvedla, že vegetariánky a veganky jsou vystaveny většímu riziku nedostatečného příjmu živin, jako je železo a omega-3 mastné kyseliny, které jsou podle výzkumů pro zdraví žen velmi důležité.

Ve srovnání se striktně veganskými a vegetariánskými dietami obsahuje flexitariánská dieta více železa a omega-3 z potravin, jako je červené maso a ryby. Také obsahuje mnohem více vápníku, který je velmi důležitý pro zdraví kostí především u žen po menopauze.

Zdroj: Healthline

KAM DÁL: Snadné denní návyky, které vám mohou změnit život. Zaberou opravdu jen chvíli, funguje to.