Pes není plyšová hračka. Nesmyslné diety mu ubližují stejně jako přehnaná láska

Jsou věci, které by pes určitě jíst neměl. Podívejte, jak může vypadat
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Chcete mít pejska zdravého a ve formě? I když má nějaké to kilo navíc, nezoufejte, nemusí to znamenat nic tragického. Je však vždy důležité správně identifikovat důvody nabírání. Nesprávně zvolená diagnóza totiž může spíš ubližovat.

U většiny plemen standard říká, v jakém rozmezí by se měla váha pohybovat. U psů platí, že pokud jim můžete rukou nahmatat poslední dvě žebra, jsou v dobré kondici. Samozřejmě to musí jít "samo", není třeba psa mačkat jen proto, abychom si mohli říct, že je krásně živený a ve stoprocentní kondici.

"Pokud máte doma pejska v letech a zdá se vám, že v poslední době rapidně přibral a přitom jí pořád stejně, doporučuji před zavedením dietního režimu kontrolu u veterinárního lékaře. Pes sice může nějaká kila nabrat, ale mohlo by se také jednat o "zavodňování", kdy mohou dieta a pohyb spíše ublížit než pomoci," říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček. 

Problémy s trávením mohou způsobit i orgánové choroby, bakteriální či virová onemocnění, střevní paraziti, alergie na určité složky v potravě. Ve výjimečných případech může jít o otravu.

Ohrožené srdce i ledviny

Vašemu psovi je jedno, jestli má nějaké to kilo navíc nebo ne. Bohužel kila navíc s sebou nesou zdravotní problémy. Čím více kil, tím větší zátěž pro pohybový aparát, pes pak nemá chuť k pohybu, spíše leží a po větší námaze jej "bolí klouby a svaly".

Nadváha a následná obezita však souvisí i s mnohem závažnějšími problémy, než je onemocnění kloubů. Srdce, játra, ledviny a mnohé další orgány jsou s každým kilem navíc blíže vypovězení funkce.

Zrádné krmení od stolu

Nejúčinnější je u pejska s nadváhou nastolit dietu a celkově změnit životní styl vašeho psa, ale i vás. Před tím, než mu začnete dávat méně granulí nebo kupovat granule light, si položte otázku, zda mu dáváte od stolu a kolik odměn za den dostane.

Vždy nejprve překonejte jeho smutné oči a nedávejte mu kousky z vašeho jídla, ani úplně maličké. Pak je na pořadu redukce odměn. Pes nepotřebuje odměnu za to, že snědl odměnu nebo svou dávku granulí. Odměňujte opravdu za věci, které pro něj jsou výjimečné a kdy se zachoval opravdu vzorně.

Pohyb je důležitý

Jestliže úspěšně zvládáte pomyslné první dva body týkající se mlsání a krmení, pak je na řadě třetí a stejně důležitý. Zapojení pohybu. U psa, který většinu dne trávil na gauči a veškerý pohyb, který vykonal, byla cesta k misce a zpět na gauč, rozhodně neordinujte ihned přespolní běh na kilometr.

Spíše volte postupně se prodlužující procházky v mírném tempu. Vycházky volte také vzhledem k počasí, kdy v chladnějších obdobích udělejte raději více kratších procházek za den než jednu dlouhou, po které budete oba dva potřebovat pořádně zahřát.

Může za to chovatel

"Pokud po měsíci snahy neuvidíte žádný výsledek, zkuste vyměnit granule pro dospělé psy za produkt s označením light. Spousta značek obsahuje light granule ve své produktové řadě, takže obvykle nebudete muset měnit recepturu nebo oblíbenou značku granulí. Pouze svému psovi dáte stejně kvalitní granule s nižším počtem kalorií," dodává Martin Pučálka.

Na druhou stranu, pozor na označení "light". Ne všichni výrobci totiž dodávají stejně kvalitní psí stravu. Je tedy třeba velmi pozorně číst složení a nesáhnout po první nabídce, která vás "praští do nosu". V takovém případě je to totiž spíš na škodu a váš pes rozhodně nezhubne.

Nejčastější problémy vaše pejska bývají spojeny s průjmem nebo naopak zácpou. A v drtivé většině případu je způsobí sám chovatel nesprávným přístupem a výběrem stravy. Ať už je to nepozornost či nadměrná láska, výsledek je vždycky stejný. 


Hobby